برنده سرمایه‌گذاری در بازارها در سال 1401 خریداران سکه شدند

بازده

بازدهی بازارهای مالی
تاریخ ۲۸ اسفند ۱۴۰۱

بررسی بازدهی بازارهای مالی در سال ۱۴۰۱ نشان می‌دهد طلا و به خصوص سکه برنده سرمایه‌گذاری در بازارها بوده است. در شرایطی که نوسان بازارهای مالی بسیار بالاست، به سرمایه گذاران پیشنهاد می‌شود که در سبد سرمایه‌گذاری خود از تمام دارایی ها داشته باشند و متناسب با شرایط کلان اقتصادی و جایگاه قیمتی هر بازار وزن دارایی خود را تغییر دهند.


ثبت رشد ۹۵ درصدی دلار تنها در یک سال

رشد اصلی قیمت دلار از شهریور ماه ۱۴۰۱ و در حوالی قیمت ۳۰ هزار تومان شروع شد. این رشد قیمتی بدون اصلاح خاصی تا اوایل اسفند توانست خود را به ۵۰ هزار تومان برساند و یک رشد حدود ۶۵ درصدی را در حدود ۵ ماه تجربه کند. جالب توجه است که دلار از ابتدای سال تا اسفند تقریباً ۹۵ درصد رشد کرده است و این شدیدترین رشد قیمتی در سال‌ های ابتدایی یک دولت است. این رشد بالای قیمت دلار باعث شد تا قیمت دیگر دارایی‌های مبتنی بر دلار مانند سکه و طلا نیز در بازار داخلی با افزایش قیمتی بیش از دلار روبرو باشد . مهمترین عوامل رشد قیمت دلار در این مدت را عدم پایداری اقتصاد، اعتراضات اخیر داخلی، انتظارات تورمی بالا و آینده مبهم مذاکرات برجام و رابطه با غرب را توصیف کرده‌اند.


برنده سرمایه‌گذاری در بازارها خریداران سکه شدند

رشد دلار دیگر بازارهای دارایی را هم با خود بالا برد و این افزایش قیمت باعث افزایش بهای طلا نیز شد. قیمت هر سکه امامی در اسفند ماه به ۳۰ میلیون تومان رسید که در مقایسه با اوایل اسفند سال قبل که ۱۲ میلیون تومان بوده است ۱۵۰ درصد رشد داشته است که دارای حباب‌ بیش از ۲۰ درصد می‌باشد. هر گرم طلای ۱۸ عیار هم در اواخر اسفند به ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید که نسبت به اسفند سال قبل و قیمت ۱ میلیون ۲۰۰ هزار تومانی، ۱۲۰ درصد رشد داشته است. 


شاخص بورس به سقف تاریخی خود نزدیک شد

در اوایل اسفند ۱۴۰۱ بازار سرمایه کاملاً برخلاف دلار اوضاع خوبی نداشت و شاخص کل بورس در این تاریخ در حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد قرار داشت. البته بازدهی شاخص کل در مقایسه با اوایل سال حدود ۱۵ درصد رشد داشته است تا سهامداران را از رشد بازارهای موازی بی بهره نگذارد. این در حالی است که شاخص کل در آخرین روزهای سال ۱۴۰۱ به سقف قبلی خود نزدیک شد و در کانال ۱/۹۰۰ واحد آرام گرفت تا بازدهی ۳۸ درصدی را در یکسال ثبت کند.


خودرو عقب ماندگی خود از سایر بازارها را جبران کرد

با وجود آنکه از سال ۹۷ تا پایان سال ۱۴۰۰، بخش زیادی از نقدینگی به سمت بازار خودرو حرکت کرد، آمارها نشان می دهد به دلیل ثبات قیمت‌ها بازده سرمایه گذاری در بازار خودرو در شش ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۱ برای نخستین بار در طول سه سال گذشته منفی شده است. اما در نیمه دوم سال ورق کاملاً برگشت. با افزایش قیمت دلار، قیمت خودرو هم روند صعودی به خود گرفت و به دلیل عقب‌ماندگی از سایر بازارها، زمانی که دلار کاهش قیمت ۳۰ درصدی را تجربه کرد، قیمت خودروها ریزش چندانی را تجربه نکردند تا با ثبت بازدهی حدود ۸۰ درصدی سال ۱۴۰۱ را به پایان ببرند.


قیمت هر متر مسکن تهران ۶۰ میلیون تومان شد

تازه‌‌‌ترین گزارش مرکز آمار ایران از تغییرات قیمتی بازار مسکن تهران نشان می‌دهد که بالاترین تورم ماهانه سال ۱۴۰۱ در بهمن ماه رخ داده است. بر این اساس قیمت هر مترمربع مسکن در شهر تهران به‌طورمیانگین به ۶۰ میلیون تومان رسیده است. تورم ماهانه ۹ درصدی مسکن در ماه بهمن، بالاترین تورم ماهانه مسکن از ابتدای سال ۱۴۰۱ تاکنون است. بازار مسکن تقریبا رابطه مستقیمی با دلار دارد. کمبود تقاضا به علت قیمت بالای مسکن یکی از بزرگ‌ترین معضلات این بازار محسوب می‌شود. با افزایش بهای مسکن تعداد افرادی که مستعد خرید خانه هستند مدام کمتر می‌شود.‌ فاکتور نقدشوندگی مسکن در مقایسه با سایر بازارها پایین‌تر است و این یکی از معایب این دارایی است. بازدهی بازار مسکن در نه ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۱ برابر با ۳۵ درصد گزارش شده است.‌

بازدهی بازارها