بازدهی بازارهای مالی در سال 1400 از تورم عقب ماند

تورم سال 1400 چقدر بود؟

 

 تاریخ تحلیل 15 فروردین 1401

 سال 1400 با یک ریسک بزرگ سیاسی اثرگذار بر اقتصاد ایران که ناشی از برگزاری انتخابات آمریکا و مشخص شدن سیاست های جو بایدن در قبال تحریم های ایران بود ، آغاز گردید. پس از این موضوع ایران توانست فروش نفت خود را که در دوران ریاست جمهوری ترامپ با کاهش چشم گیری مواجه شده بود به مرور افزایش دهد اما این موضوع نتوانست برخی از محدودیت های دولت را در کسب منابع مورد نیاز برطرف نماید. پس از انتخاب بایدن، انتظارات برای توافق مجدد بر سر برجام افزایش یافت اما با توجه به محدودیت زمانی دولت روحانی به دلیلی نزدیکی به زمان انتخابات، احتمال موفقیت در مذاکرات کم گردید ، تا جایی که با انتخاب رئیسی چند ماه وقفه در روند مذاکرات اتفاق افتاد اما بالاخره از پاییز سال 1400 مذاکرات آغاز گردید و در حال حاضر احتمال توافق به دلیل منافع طرفین از هر زمان دیگری بالاتر ارزیابی می‌شود.

 

سال 1400 تورم 40 درصدی را تجربه کردیم 

لایحه بودجه 1400 که توسط دولت به مجلس ارائه گردیده بود با تغییرات زیادی توسط مجلس به قانون تبدیل شد. ناترازی ها در قسمت دخل و خرج دولت موجب کسری بودجه دولت شد که اثرات تورمی آن در طی سال کاملا به چشم می‌آمد. در ماه های ابتدایی سال کاهش انتظارات تورمی منجر به کاهش تورم ماهانه در دو ماه ابتدای سال گردید اما پس از خرداد ماه به دلیل کاهش امیدها به احیای برجام و استقراض دولت از بانک مرکزی، تورم افزایش یافت تا جایی که تورم نقطه به نقطه در بهمن ماه به 35.4% رسید و مرکز آمار نیز تورم سالانه را 40 درصد گزارش کرد. با توجه به کاهش انتظارات تورمی به دلیل امید به احیای برجام و افزایش دسترسی دولت به منابع نفتی، انتظار تورم 25% تا 30% برای سال آینده محتمل می‌باشد، اما تورم در سال 1401 در صورت تداوم جنگ اوکراین و روسیه و افزایش قیمت های جهانی می‌تواند به عنوان معضل جدی برای دولت باشد.

 

رشد 5.9% اقتصاد در سال 1400

قیمت دلارآزاد و نیما در ابتدای سال 1400 به ترتیب 25330 و 22460 تومان بوده و اختلاف قیمت دلار در بازار آزاد و دلار نیما به طور متوسط برابر با 14.2% بوده است. نرخ رشد اقتصادی با قیمت های ثابت سال 1390 در 6 ماهه ابتدای سال 1400 برابر با 5.9% بوده که بدون احتساب فروش نفت این عدد به 4.1% می‌رسد. گروه استخراج نفت و گاز طبیعی با رشد 18% بیشترین اثر را در افزایش رشد اقتصادی داشته است.

 

رشد اقتصادی ایران

 

بازدهی بازارهای مالی در سال 1400 از تورم عقب ماند

سال 1400 با تنش های زیادی همراه بود ، دولت جدید که مخالف برجام بوده است پای میز مذاکره نشست و احتمالا تا چند روز آینده اخبار توافق منتشر خواهد شد. کسری بودجه شدید دولت با استقراض مستقیم از بانک مرکزی در نیمه اول سال جبران شد ، همچنین در نیمه دوم با استفاده از بهبود شرایط فروش نفت و فشار به شبکه بانکی و استقراض غیرمستقیم از بانک مرکزی تامین گردید. پس از گذر از اثرات ناشی از کرونا در سال 1399، رشد اقتصادی در نیمه اول سال 1400 مثبت شد و دلار در محدوده 22 تا 30 هزارتومان دارای نوسان بود که به نظر می‌رسد در سال 1401 هم در محدوده 26 هزار تومان بتواند پایدار باشد. پس از کاهش اثرات کرونا بر اقتصاد جهان قیمت های کامودیتی مجددا افزایش یافت که این موضوع منجر به افزایش تورم جهانی گردید، همچنین در هفته های اخیر به دلیل جنگ بین روسیه و اوکراین نیز قیمت های جهانی افزایش یافته اند که باید دید نتیجه جنگ این دو کشور چه تاثیری بر قیمت ها خواهد گذاشت. با توجه به این شرایط در سال 1400 بازار سرمایه تقریبا بدون بازدهی بوده است و سرمایه گذاری در دلار و سکه نیز عایدی چندانی را نسبت به ابتدای سال نداشته است . مسکن حدودا 10% بازدهی داشته و بهترین سرمایه گذاری در سال گذشته را می‌توان سرمایه گذاری در اوراق با درآمد ثابت و سپرده های بانکی دانست. به طورکلی در سال جاری هیچ یک از کلاس های دارایی قادر به کسب بازدهی مازاد بر تورم نبوده اند.

 

منابع

خبرگزاری برنا

همفکران

 

 

جهت مطالعه این تحلیل وارد شوید