دلار بخریم یا صندوق سرمایه‌گذاری در سهام؟

 

بازدهی دلار و صندوق سهامی

تاریخ تحریر 20 اردیبهشت 1401
بر اساس داده‌های مرکز آمار، اگر تورم را در بازه 3 ساله یعنی از پایان اسفند سال 1397 تا پایان سال 1400را در نظر بگیریم، خواهیم دید که سطح عمومی قیمت‌ها در این بازه زمانی 2.4 برابر و در بازه 5 ساله، 3.8 برابر شده است. این مقدار تورم قابل توجه است و به شدت موجب افت قدرت خرید مردم در طول زمان شده است. اگر بازده دلار را با توجه به آمار تورم بسنجیم، خواهیم دید که در بازه 3 ساله تورم بیشتر از دلار رشد کرده است. این به معنی آن است که اگر پولتان را به دلار تبدیل کرده بودید، در بازه 3 ساله سرمایه‌تان به اندازه تورم رشد نمی‌کرد.


در شرایط تورمی تقاضا برای خرید دلار بالا می‌رود
در اقتصاد با افزایش تورم، ارزش پول یک کشور در برابر ارزهای معتبر بین‌المللی با افت روبرو می‌شود و به همین دلیل هم مورد استقبال برخی از آحاد جامعه قرار می‌گیرد. با بررسی بازدهی دلار متوجه می‌شویم که دلار 5 سال پیش کمتر از 4 هزار تومان بود و اکنون به 2
8 هزار تومان رسیده است. به این ترتیب، در بازه 3 ساله دلار تقریبا دو برابر و در بازه 5 ساله نیز 7 برابر شده است.
دلار مانند هر سرمایه‌گذاری دیگری ریسک‌ها و مزایایی دارد. ریسک‌های مهمی مانند خطر سرقت ، شرایط نگهداری ، احتمال خرید دلار تقلبی و غیره وجود دارد. صرف نظر از ریسک‌های این چنینی، معمولا در ایران در کوتاه‌ مدت یا حتی میان مدت دلار با سرکوب قیمتی روبرو می‌شود، به این معنی که قیمت دلار با سیاست‌هایی کنترل می‌شود. در سال‌های اخیر که به دلیل تحریم‌ها، دسترسی ایران به منابع ارزی کاهش پیدا کرده، این سیاست نتوانسته است چندان مجالی برای تاثیرگذاری پیدا کند؛ اما اگر برجام احیا شود، احتمال افت دلار یا تثبیت آن برای مدتی وجود دارد. از سوی دیگر، دلار مزایایی هم دارد ؛ این واحد پولی ارز معتبری است و در بلندمدت بازده معقولی داشته است.


صندوق‌های سرمایه‌گذاری بازدهی بیشتری نسبت به تورم دارند
برای حفظ سرمایه و پوشش تورم می‌توان از دارایی‌های دیگر هم خریداری نمود. صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی گزینه مناسبی برای بسیاری از افرادی هستند که تا حدودی روحیه ریسک‌پذیری داشته باشند. صندوق‌های معتبر با استفاده از متخصصان بازار سهام اقدام به انتخاب و خرید سهام مناسب می‌کنند و به این ترتیب بازدهی مناسبی برای سرمایه‌گذاران خود کسب می‌کنند.
به عنوان مثال، صندوق مشترک نیکوکاری ندای امید
 در بازه 3 ساله 17 برابر و بازه 5 ساله 23 برابر شده است؛ هم‌چنین در سال 1400، 57 درصد بازدهی داشته است. این در حالی است که نرخ تورم طبق آمار حدود 40 درصد گزارش شده بود. این بازدهی‌ها اصلا قابل مقایسه با بازدهی دلار یا تورم نیست و بسیار بهتر است. صندوق‌های سهامی برای کسانی که آگاهی یا وقت زیادی از بازار سهام ندارند، بسیار مناسب هستند.
 مقایسه بازدهی دلار و صندوق سهامی

حفظ ارزش سرمایه با صندوق‌های سهامی امکان‌پذیر است
در این مطلب ، بازدهی دلار و یک نمونه صندوق سهامی را با تورم بررسی و مقایسه نمودیم. همان طور که نتایج نشان می‌دهد، صندوق‌های سهامی عملکرد بسیار بهتری داشته‌اند و علاوه بر این که قدرت خرید را در طول زمان حفظ می‌کنند، سرمایه افراد را نیز به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش می‌دهند. بنابراین هنگام سرمایه گذاری می‌توان به این صندوق‌ها توجه ویژه‌ای داشت.

 


 
منابع 

کارگزاری مفید

مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران

کیان دیجیتال

جهت مطالعه این تحلیل وارد شوید