افت اخیر بورس یک اصلاح است نه یک ریزش!

بازده

تحلیل بورس
تاریخ ۳ خرداد ۱۴۰۲

بورس تهران این روز‌ها تمایل زیادی به حفظ تعادل و قیمت‌های فعلی دارد؛ نه خریداران آن‌قدر پرقدرت هستند که موجب جهش شاخص کل شوند و نه فروشندگان سنگینی در بازار وجود دارند. حال سوالی که مطرح می‌شود این است که روند رنج بازار تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟


افت اخیر بورس یک اصلاح است نه یک ریزش

پس از ریزش‌های بی‌سابقه در اواخر اردیبهشت، تحلیل‌های بدبینانه نسبت به بورس به دلیل سابقه بد در سال ۹۹ زیاد شد. بسیاری معتقد بودند گزارش‌های فصلی و سالانه که یکی از پشتوانه‌های مهم روند صعودی است، پیشخور شده‌اند؛ به این معنی که بازار انتظار عملکرد خوب شرکت‌ها را داشته اما با انتشار گزارش‌ها در ماه جاری شاهد تاثیر آن‌ها، آن‌طور که باید و شاید، نبودیم.

اما کارشناسان معتقدند با توجه به آخرین گزارش‌های منتشر شده مرکز آمار پیرامون تورم، روند بازار هم‌چنان صعودی است و این افت و خیزها ذات بازار. به نظر می‌رسد این روزها روند کلی حاکم بر بورس تمایل به حفظ تعادل و جمع‌آوری انرژی برای جهش دیگری است. چراکه فاکتور‌های اقتصادی نظیر تورم ۶۰ درصدی و نرخ ارز، نبعید است که سطح فعلی را حفظ کنند.


تحلیل تکنیکال شاخص بورس

درحال حاضر افت اخیر را یک اصلاح در نظر می‌گیریم نه یک ریزش. محدوده حمایتی شاخص کل عدد ۲ میلیون و ۹۰ هزار تا ۲ میلیون و ۱۶۵ هزار است که بعید به نظر می‌رسد این ناحیه حمایت نشود. سناریو محتمل‌تر اصلاح زمانی شاخص بورس در این ناحیه است.

 پیش بینی بورس