چرا رشد دلار، تاثیر چندانی بر بازار خودرو نگذاشت؟

 

واردات خودرو
تاریخ تحریر 16 شهریور1401

بازار خودرو، یک بازار دلاری است؛ هنگامی که قیمت دلار افزایش پیدا کند، حاشیه سود در بازار خودرو افزایش پیدا کرده و قیمت‌ها افزایشی می‌شود. پس از رشد تدریجی قیمت دلار، قیمت خودرو بالاخره واکنش نشان داد و صعودی شد؛ هر چند که این واکنش بسیار محدود بود.


با وجود رشد دلار، قیمت خودرو حرکت نکرد
نرخ ارز که اواخر مرداد حتی وارد کانال
28 هزار تومان هم شده بود، از ابتدای هفته جاری مرز 30 هزار تومان را رد کرد و با صعود تا سطح 30300 تومان به سقف 20 روزه خود رسید. اما این افزایش قیمت، بر بازار خودرو بسیار با تاخیر اثر گذاشت؛ آن هم بسیار محدود. رشد قیمت‌ها در بازار خودرو با لیدری ماشین‌های چینی اتفاق افتاد و در بازار داخل قیمت‌ها تقریبا ثابت بود؛ دلیل این اتفاق انتظار و خوش‌بینی بیش از حد بازار نسبت به قطعیت آزادسازی واردات است.
آیین‌نامه واردات خودرو هفته گذشته بالاخره پس از دو ماه تاخیر منتشر شد. واردات خودرو قرار است تا سقف قیمت
20 هزار یورو انجام شود و اولویت واردات هم با خودروهای کمتر از 10 هزار یورو است. دبیر انجمن واردکنندگان خودرو عقیده دارد خودروهای شاسی بلند به هیچ عنوان وارد نخواهند شد و احتمالا از 10 برند اول دنیا هم نباشند. خودروهای آمریکایی همچون ماشین‌های ارزان‌قیمت‌تر شورلت نیز به دلیل ممنوعیت واردات خودروهای آمریکایی احتمالاً امکان ورود به کشور را نداشته باشند.

قیمت خودروهای وارداتی چقدر خواهد بود؟

خودروهای وارداتی برای اقشار متوسط خواهد بود
بررسی‌ها نشان می‌دهد بهترین خودروهایی که بین 15 الی 20 هزار دلار قرار دارند و می‌توانند وارد کشور شوند، با فرض واردات با دلار نیمایی (26600 تومان) و اعمال تعرفه 100 درصدی بر آن‌ها قیمتی بین 780 میلیون تومان تا یک میلیارد و 160 میلیون تومان خواهند داشت. البته آنطور که مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو گفته است خودروی 20 هزار دلاری، هزینه حمل 3-4 هزار دلاری نیز به همراه دارد و قیمت آن تقریبا 23-24 هزار دلار می‌شود.
اما برای یافتن خودروهای زیر 10 هزار دلار چندان نمی‌توان انتظار واردات خودروهای اروپایی و ژاپنی را داشت. عموم خودروهایی که زیر محدوده 10 هزار دلار قرار می‌گیرند و اولویت واردات را از آن خود کرده‌اند خودروهایی هستند که در کشورهای آسیایی همچون هند، پاکستان و همچنین چین تولید می‌شوند.

بهترین خودروه برای واردات

چرا شرایط فعلی بازار خودرو مطلوب نیست؟

هرچند شرایط بازارهای کشور در هفته‌های اخیر مثبت بوده، اما احتمال به نتیجه رسیدن در مذاکرات هم‌چنان بالاست. در صورت توافق نیز، نرخ دلار کاهش چندانی نخواهد داشت؛ اما بازار از این کاهش تاثیر می‌پذیرد و با ریزش قیمتی 10 الی 15 درصد همراه خواهد شد.
فیروز نادری، کارشناس صنعت خودرو گفت: قیمت خودرو در روزهای گذشته در حال نوسان بود. این روزها قیمت‌ها به هر اخباری که منتشر می‌شود، واکنش نشان می‌دهند. به نظر می‌رسد بازار خودرو در روزهای آینده نیز به همین روند نوسانی خود ادامه دهد، تا هنگامی که نتیجه نهایی مذاکرات مشخص شده و بازار تغییر وضعیت دهد.
منبع
تجارت‌نیوز
فردای اقتصاد

جهت مطالعه این تحلیل وارد شوید