سال ۱۴۰۲ دوران رونق بازار سرمایه خواهد بود؟

بازده

تحلیل بورس
تاریخ ۱۶ فروردین ۱۴۰۲

شاخص کل بورس تهران طی معاملات روز گذشته پس از ۹۶۸ روز توانست مجدداً خود را به سقف تاریخی ثبت شده در ۱۹ مرداد ۹۹ برساند. بازگشتی که پس از فراز و فرودهای چندباره دماسنج اصلی تالار شیشه‌ای در این بازه زمانی ۳۱ ماهه رقم خورد. حال سوالی که مطرح می‌شود این است که دوران رونق بورس آغاز شده است یا رشد بازار در همین محدوده پایان می‌یابد؟ 


سال ۱۴۰۲ دوران رونق بورس خواهد بود؟

سال گذشته برای بازار سهام سال چندان جالی نبود. این بازار اگرچه در طول این مدت بالاخره توانست بازدهی مثبتی را کسب کند اما به وضوح نشان داد که حداقل برای یک سرمایه گذار میان مدتی نمی تواند تورم را به خوبی پوشش دهد. اما سال پیش‌رو اوضاع برای بازار سهام کاملا متفاوت خواهد بود. در نظرسنجی به عمل آمده از اقتصاددانان مطرح کشور در رابطه با پرسودترین بازار در سال ۱۴۰۲، اکثریت افراد معتقد بودند که بورس برنده بازارها در این سال خواهد بود.

یکی از عواملی که باعث صعود بازار سرمایه در امسال خواهد شد نرخ ارز است که باعث سود شرکت‌های صادراتی و کامودیتی محور خواهد شد که این موضوع روی بازار تاثیرگذار خواهد بود. از طرف دیگر محدودیت‌های ناشی از قیمت‌گذاری دستوری در سال آینده کم‌رنگ خواهد شد.

همچنین آثار ناشی از انتظارات تورمی همه بازارها را تحت تاثیر قرار خواهد داد. همه این عوامل باعث می‌شود بازدهی کم بازار سرمایه در سال گذشته، سال جاری جبران شود. در این میان سایر بازارها از جمله مسکن، خودرو، طلا و ارز اشباع شدند و حباب آن‌ها درحال اصلاح است و این موضوع مقدمات بازدهی بیشتر بورس نسبت به سایر بازارها را در سال ۱۴۰۲ فراهم می‌کند؛ بنابراین می‌توان گفت بورس بالاترین بازدهی و کمترین ریسک برای سرمایه گذاری را خواهد داشت
.


تحلیل تکنیکال شاخص کل بورس

طبق تحلیل تکنیکال شاخص کل توانست پرقدرت از مقاومت ماژور خود عبور کند و به دیدگاه‌ها در رابطه با نزول بازار پایان دهد. حتی بدنه کندل تشکیل شده هم بالای مقاومت سقف قبلی تشکیل شد که این اتفاق بیانگر شکست قوی مقاومت است؛ اما از دیدگاه تکنیکالی برای تثبیت شاخص کل در بالای این ناحیه لازم است که چند کندل دیگر بالای سقف قبلی تشکیل شود تا با اطمینان بتوان گفت شاخص در حال حرکت به سمت اهداف بالاتری است.
گرچه بهتر است شاخص مدتی در این ناحیه شاهد حجم خوردن معاملات سهام باشد تا با قدرت بیشتری مسیر صعودی خود را ادامه دهد. در حال حاضر در صورت تثبیت بالای سقف‌ قبلی، محدوده ۲۳۰۰-۲۴۰۰ هدف بعدی شاخص خواهد بود.
​​​​​​​


تحلیل تکنیکال شاخص کل بورس