روند قیمت سکه و طلا در 1401 افزایشی است

قیمت طلا و سکه

تاریخ تحریر 17 اردیبهشت 1401
بازار طلا و سکه نیز مانند دیگر بازارهای مالی در انتظار اخبار قطعی از نتایج برجام است. اگر برجام شکل بگیرد دولت سعی می‌کند با دلارهایی که بدست می‌آورد قیمت دلار را کنترل کند و این بر سایر بازارها تاثیر می‌گذارد و تا مدتی بازارها را در رکورد فرو می‌برد. از سوی دیگر، نقدینگی فزاینده موجب می‌شود تا
سطح قیمت ها افزایش یابد.


دلار و انس جهانی محرک رشد طلا و سکه اند
قیمت طلا و سکه در ایران متاثر از دو اهرم دلار و انس جهانی است. دلار به دلیل اخبار متناقضی که از برجام می‌رسد در چند ماهه گذشته بین کانال 26 تا 28 هزار تومان در نوسان بوده و انس جهانی نیز طی چند ماهه اخیر با تاثیر از جنگ بین روسیه و اوکراین افزایشی بی‌سابقه داشت؛ در حال حاضر حدودا 1880 دلار قیمت دارد.
در همین رابطه عبادالله محمدولی، کارشناس بازار طلا پیرامون عوامل موثر بر بازار طلا و سکه گفت: در سال گذشته، قیمت‌ها با توجه به خروجی‌ اخبار اقتصادی و سیاسی داخلی و خارجی تغییرات زیادی پیدا کردند. ما نسبت به محقق شدن مذاکرات امیدوار بودیم و هستیم، اما با این حال تلاش تیم مذاکره‌کننده بر این است که به یک توافق کاملا منصفانه دست پیدا کند و حقی که از ما در برجام ضایع شده را لحاظ کند.


روند قیمت سکه و طلا در 1401 افزایشی است
محمدولی درباره روند نوسان قیمت‌ها ادامه داد: در سال ۱۴۰۱ با توجه به بروز تنش‌ها میان روسیه و اوکراین فکر می‌کنم این حمله سال‌های سال آثار مخربی را در اقتصاد جهان و سیاست کل دنیا بر جای بگذارد. ما از ابتدای سال شاهد روند افزایشی در بازار بودیم و پیش‌بینی می‌کنم به طور کلی روندی افزایشی با شیب ملایم را در قیمت‌های بازار طلا و سکه شاهد خواهیم بود.
برزو حق‌شناس، کارشناس بازارهای مالی در مورد تاثیر انس جهانی بر قیمت
طلا و سکه بیان کرد: انس جهانی روندی صعودی داشته و احتمالا در آینده هم داشته باشد. کسانی که می‌خواهند در این بخش سرمایه‌گذاری کنند توجه داشته باشند هرچند دولت سعی می‌کند قیمت طلا و سکه را نیز با استفاده از اهرم‌هایی که دارد کنترل کند، ولی قیمت سکه مثل دلار برای دولت قابل کنترل نیست و احتمال افزایش قیمت از سطح فعلی برای آنها وجود دارد.
تصویر زیر، به بررسی روند قیمتی سکه تمام بهار آزادی در دهه گذشته پرداخته است.

قیمت سکه در ده سال گذشته

منابع
بورسان
تجارت‌نیوزجهت مطالعه این تحلیل وارد شوید