طلا بخریم یا بیت‌کوین؟

برای سرمایه گذاری طلا بخریم یا بیت کوین
تاریخ تحریر 27 فروردین 1401
در سالهای اخیر به دلیل رکود اقتصادی حاصل از پاندمی ویروس کرونا، بسیاری از مردم در سرتاسر جهان به فکر سرمایه‌گذاری پول خود در حوزه‌های متنوعی چون‌ ارز دیجیتال و طلا افتاده‌اند. در کشور ما به دلیل شرایط تحریمی، تمایل مردم به کسب سود و حداقل حفظ ارزش سرمایه فعلی خود، نسبت به مردم برخی دیگر از کشورها دوچندان شده‌است
. اما مسئله این است که کدام بازار را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنیم تا بتواند علاوه بر حفظ سرمایه‌، ارزش افزوده‌ای نیز برای ما به ارمغان بیاورد. بازارهای مالی متنوعی وجود دارند که هر فرد با توجه به میزان ریسک‌پذیری و انتظارات خود از کسب سود، می‌تواند اقدام به سرمایه‌گذاری در آنها کند.


بازار طلا همیشه صعودی است
 بازار طلا از زمان‌های دور تا به امروز همواره یکی از بازارهای هدف محبوب برای سرمایه‌گذاری محسوب می‌شد.  طلا در سیستم مالی سنتی به دلیل
 افزایش تورم در مواقع بحران اقتصادی به عنوان پناهگاه امنی در نظر گرفته می شود ؛ به همین دلیل افراد ریسک گریز را به خود جذب می‌کند.
بازار طلای داخلی هم‌گام با قیمت دلار نوسان می‌یابد. با وجود اقتصاد تورمی و روند صعودی قیمت دلار در بازه زمانی بلندمدت، سرمایه گذاری بر روی طلا موجب حفظ ارزش سرمایه از گزند چالش‌های اقتصادی و ایجاد ارزش افزوده ناشی از افزایش قیمت می‌شود.
 در گذشته مردم طلا را به شکل فیزیکی می‌خریدند و ذخیره می‌کردند؛ اما امروزه علاوه بر طلای فیزیکی و سکه‌های طلا، امکان خرید و فروش صندوق طلا و گواهی سپرده سکه نیز وجود دارد.


بیت‌کوین جایگزین طلا می‌شود
بازار نوظهور ارزهای دیجیتال چند سالی است که به عنوان یک کلاس دارایی در بین مردم شناخته شده است. بیت‌کوین محبوب‌ترین ارز این بازار توانست در مدت کوتاهی بازدهی چشم‌گیری را ثبت کند. اکتبر 2021 ، تحلیلگران جی پی مورگان در یادداشتی تاکید کردند که بیت کوین جایگزین طلا به عنوان یک دارایی مالی شده است. اما رشد بیت کوین نباید موجب شود تا چشممان را بر روی نوسانات بالای آن ببندیم.
ارزهای دیجیتال تصویر جدیدی از پول را معرفی کردند که میتواند آینده اقتصاد جهان را دگرگون کند اما این سیستم فاقد شفافیت و  قانون‌گذاری است که همین مسئله ریسک سرمایه گذاری را بالا می‌برد.‌

در تصویر زیر، روند های قیمتی بیت کوین و طلای جهانی و هم‌چنین همبستگی آن ها نمایش داده شده است.

طلا بخریم یا بیت‌کوین؟


ترکیب برنده سرمایه‌گذاری در طلا و بیت کوین است
در نهایت باید گفت تحلیلگران معتقدند که قیمت طلا به عنوان پشتوانه
دارایی های خزانه کشورها ،  قابل اعتماد و نقد شونده است. این موضوع باعث شده بسیاری از بانک ‌ها و سرمایه داران بزرگ به فکر خرید و ذخیره ‌سازی طلا باشند درنتیجه این عامل موجب افزایش قیمت طلا در بلندمدت خواهد شد.
متقابلا توسعه دهندگان بیت کوین مشکلات موجود در شبکه بلاکچین بیت کوین را بهبود می بخشند و با ایجاد ویژگی‌های جدید کاربردهای آن را در زندگی روزمره مردم ارتقا می‌دهند تا با فراگیر کردن و ایجاد محبوبیت ، ارزش بیت کوین رو همانند ارزش طلا  بالا ببرند که به همین دلیل به آن طلای دیجیتال نیز گفته می‌شود. با توجه به نوظهور بودن بازار ارزهای دیجیتال، و عدم دانش و آگاهی بسیاری از مردم نسبت به آن، طلا همچنان برای افراد کم ریسک و محافظه کار و بیت کوین برای افراد ریسک پذیر توصیه می‌شود و نمی توان قطع به یقین درباره این که کدام یک نسبت به دیگری برتری دارند اظهار نظر کرد؛ اما ترکیب برنده خرید و نگه‌داری هر دو دارایی است تا هم با خرید طلا سرمایه را حفظ ارزش کرد و هم از سود سرشار بیت‌کوین جا نماند.

منابع
ایران‌بایننس
خانه سرمایه


جهت مطالعه این تحلیل وارد شوید