یارانه معیشتی برای 75 درصد جامعه واریز شد

 

 

یارانه معیشتی

تاریخ تحریر شنبه 24 اردیبهشت 1401
دوشنبه شب بود که رئیس جمهور با حضور در یک مصاحبه تلوزیونی از تصمیم جدید دولت برای جایگزینی ارز ترجیحی خبر داد که مقرر شد یارانه به صورت کالابرگ دو ماه دیگر توزیع شود.


یارانه معیشتی برای 75 درصد جامعه واریز شد
دوشنبه ‌شب برای دهک‌های اول تا نهم مبالغ 400 و 300 هزار تومانی به‌ازای هر نفر پرداخت شده ولی هنوز امکان برداشت آن وجود ندارد. سید مسعود میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه در حاشیه جلسه امروز هیات دولت در جمع خبرنگاران درباره عادلانه‌سازی یارانه‌ها در پاسخ به این سوال که چه زمانی پول‌های واریزی قابل برداشت خواهند شد، گفت: تا آخر این ماه این موضوع تعیین تکلیف می‌شود. یارانه‌ها زمانی قابل برداشت است که زیرساخت‌های توزیع کالابرگ مهیا شود.


افزایش یارانه ها موجب تورم نمی‌شود
میرکاظمی در مورد اینکه این حجم از توزیع یارانه نقدی چه تاثیری بر نقدینگی و تورم خواهد داشت، افزود: باید توجه داشت که افزایش قیمت ها از شهریور 1400 تاکنون بالای 60 تا 80 درصد بوده و در همه جای دنیا این اتفاق افتاده است. بنابراین لازم است آثار آن را بخصوص در مواد غذایی کم و قدرت خرید مردم را افزایش دهیم.
دولت قبل ارز نیمایی را خریداری کرده و به نرخ 4200 تومان می‌فروخت تا کسری ارز ترجیحی را تامین کند که این اقدام افزایش تورم را به همراه داشت، اما اکنون وقتی که ما ارز 4200 تومان را بر‌داریم، فروش ارز دولت به نرخ نیمایی انجام می‌شود که باعث جمع کردن ریال از بازار و حذف رانت موجود در ارز ترجیحی می‌شود، بنابراین به نوعی تورم آن را کنترل خواهد کرد.
تصویر اینفوگرافیک زیر جزئیات یارانه جدید در سال 1401 را نشان می‌دهد.

 دولت قصد درآمدزایی از حذف ارز ترجیحی ندارد
طبق گزارش رسمی مرکز آمار از سال ۱۳۹۷ تاکنون قیمت کالاهای اساسی بین چهار تا پنج برابر افزایش یافته با اینکه ارز 4200 تومان دریافت می‌کردند. با حذف ارز ترجیحی و با توجه به عوامل دیگر تولید مثلا افزایش هزینه های دستمزد اثرات بسیاری بر قیمت کالا در تولید نهایی رخ می‌دهد. به همین دلیل دولت برای اختلاف ایجاد شده به دلیل حذف ارز 4200 و قیمت ارز نیمایی باید تولیدکنندگان را مورد حمایت خود قرار بدهد. اما به هر ترتیب با اصلاحی که صورت گرفته یارانه در نهایت به سمت مصرف‌کننده رسیده و در این بین قاچاق دیگر انجام نخواهد شد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه در مورد اینکه گفته می‌شود دولت برای درآمدزایی نسبت به اصلاح نرخ ارز اقدام کرده است، گفت: این موضوع واقعیت ندارد. به هر حال ما آنچه که در نظر گرفته‌ایم برای حمایت از مردم بوده و منابع لازم در این رابطه را حتی از بودجه تامین می‌کنیم. پس هدف ما درآمدزایی نیست و با توجه مسایلی که در اهم آن بحران غذایی‌ دنیا قرار دارد، به سمت اصلاح رویه حرکت کرده‌ایم.

 منابع
اقتصادنیوز

تجارت‌نیوز


 

جهت مطالعه این تحلیل وارد شوید