دلار به کانال ۳۰ هزار تومان باز‌‎می‌گردد؟

بازده

پیش بینی دلار
تاریخ ۲۰ اسفند ۱۴۰۱

کاهش قیمت دلار از سفر رافائل گروسی به ایران آغاز شد و حالا با توافق ایران و عربستان ادامه دارد. پیش‌بینی‌ها حاکی از این بود که احتمالا سفر گروسی بتواند دلار را به زیر کانال ۵۰ هزار تومان برساند. اما دلار در کانال ۵۰ هزار تومان مقاومت کرد و در همین کانال ماند. اما خبر توافق ایران و عربستان از شب گذشته روند قیمت دلار در بازار را دوباره کاهشی کرده و توانسته دلار را وارد کانال ۴۰ هزار تومان کند.


توافق با عربستان شتاب بیشتری به کاهش قیمت دلار داد

دلار که معاملات هفتگی خود را با کاهش قیمت حدود ۷ درصدی به پایان رسانده بود، پس از انتشار خبرهایی در خصوص از سرگیری روابط ایران و عربستان پس از هفت سال، با سرعت بیشتری به حرکت در مسیر کاهش ادامه داد و به سطوح ۴۵ هزار تومان عقب‌نشینی کرده است. در این میان کویت هم با تأکید بر اینکه هر کشوری اجازه داشتن حق استفاده از انرژی هسته‌ای صلح آمیز را دارد، ابراز امیدواری کرد که توافق رفع تحریم‌های ایران احیا شود.


تحلیل تکنیکال دلار

در تحلیل قبل گفتیم که دلار در سقف قیمتی خود قرار دارد؛ لذا پس از برخورد با ناحیه مقاومتی ۶۰ هزار تومان، وارد اصلاح شد. هرچند اخبار سیاسی به روند کاهشی قیمت دلار شتاب داد؛ اما ادامه حرکت صعودی قیمت بدون اصلاح تقریباً غیرممکن بود. چارت تکنیکالی قیمت دلار نشان می‌دهد روند نزولی احتمالاْ تا حمایت ماژور قیمت در محدوده ۳۸ تا ۴۳ هزار تومان ادامه داشته باشد. برای شکست این ناحیه و خروج دلار از روند صعودی مولفه‌های سیاسی و اقتصادی بسیاری باید ایجاد شود و نیازمند شکست و تثبیت قیمت دلار در محدوده ۳۳ تا ۳۶ هزار تومان است؛ که این مهم با توجه به شرایط فعلی اقتصادی کشور دور از انتظار خواهد بود.

تحلیل تکنیکال دلار