چشم‌انداز طلا با وجود بحران جهانی چگونه خواهد بود؟

 

چشم انداز طلا در بازار جهانی
تاریخ تحریر 10 مرداد 1401
طلا که در شرایط ابهامات اقتصادی و سیاسی به عنوان پناهگاه امن دارایی شناخته می‌شود، از ابتدای اسفند تاکنون تحت تاثیر وخامت بحران میان روسیه و اوکراین، حدود هشت درصد رشد قیمت داشته است. اما پس از افزایش‌های پی در پی نرخ بهره توسط فدرال رزرو، طلای جهانی مجددا روند کاهشی را آغاز کرده است. با وجود چشم‌انداز تیره برای آینده اقتصاد جهانی باید دید که اونس طلا می‌تواند سقف های بالاتر را ببیند.


سیاست های فدرال رزرو طلا را نوسانی می‌کند
تمام پنج هفته گذشته در بازار طلا نزول پیاپی تجربه شد اما پس از آخرین جلسه بررسی نرخ بهره آمریکا ، موج  جدید صعودی شکل گرفته و به‌نظر می‌رسد کف‌سازی لازم برای طلا انجام شده است. هرگونه پذیرش از سوی فدرال رزرو مبنی بر عدم تحقق هدف کنترل تورم، می‌تواند قدرت صعود طلا را دوچندان کند. داده‌های اقتصادی در این هفته به صورت کلی نشان از کند شدن اقتصاد آمریکا دارند، که نشانه‌ای برای شوک در روند رو به رشد شاخص دلار است.
با این حال طلا هنوز از سطح مقاومت هفته‌های اخیر خارج نشده است و تحلیلگران احتمال کاهش مجدد آن به 1700 دلار را رد نمی کنند. جروم پاول، رئیس فدرال رزرو پس از افزایش نرخ بهره اعلام کرد که افزایش بزرگ دیگری در ماه سپتامبر محتمل است. با این حال همه چیز به آمارهای آتی بازارها به ویژه آمار تورم و اشتغال آمریکا بستگی دارد.


مقاومت طلای جهانی می‌شکند؟
در آخرین روز هفته گذشته قیمت اونس طلا برای سومین روز متوالی بالا آمد. این حرکت صعودی با کاهش حجم معاملات همراه بود؛ این یعنی قدرت خریداران ضعیف است و نمی‌توان انتظار ادامه حرکات صعودی را داشت.در حال حاضر با توجه به تحلیل تکنیکال ارائه شده در زیر، قیمت طلا پس از برخورد به مقاومت 1763 با افت قیمت مواجه شده است، اگر خریداران بتوانند پرقدرت در بازار ظاهر شوند، تا سطح مقاومت جدی و اصلی اونس طلا در محدوده 1770 دلاری امکان افزایش قیمت وجود دارد.
 تحلیل تکنیکال طلا


چشم‌انداز سرمایه‌گذاری در طلا چگونه خواهد بود؟
در حال حاضر شاهد رکود تورمی در اقتصاد آمریکا هستیم و این باید خبر خوبی برای قیمت طلا باشد. یکی از چالش برانگیزترین موانع برای طلا، افزایش رشد اقتصاد در مواجهه با افزایش نرخ بهره فدرال رزرو بوده است
؛ اما اکنون که روند رشد اقتصادی کند شده است، چشم انداز طلا در حال تغییر است.
در بازار داخل نیز برخی از فعالان بازار طلا معتقدند با وجود روند افزایشی قیمت اونس جهانی، با آغاز ماه محرم قیمت‌ها در بازار تا حدی کنترل شده است. نادر بذرافشان، دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران در این مورد گفته است: در حال حاضر به دلیل کم شدن تقاضا در ماه محرم پیش‌بینی می‌شود قیمت‌ها تا پایان هفته بین یک تا دو درصد در نوسان باشد. منابع 
اقتصادنیوز
Investing

 

جهت مطالعه این تحلیل وارد شوید