قیمت خودرو ریخت؛ طلا و سکه خلاف جهت هم حرکت کردند

بازده

مقایسه بازدهی بازارهای مالی در اردیبهشت ماه
تاریخ ۱ خرداد ۱۴۰۲ 

پس از شروع داغ بازارها در سال جدید، اردیبهشت ماه فضای متفاوتی بر دارایی‌ها حاکم بود. افت دسته جمعی بازارها در اردیبهشت ماه، موجب شد تا سرمایه گذاران در این بازارها متضرر شوند.


بازدهی دلار مثبت شد

دومین ماه سال ۱۴۰۲ با استراحت نسبی بازارها و البته تخلیه رشد در برخی دارایی‌ها پایان یافت. بررسی بازدهی قیمت دلار در اردیبهشت‌ماه، نشان می‌دهد ۱.۲ درصد رشد داشته است. به عقیده معامله‌گران موضوع پیش‌فروش خودرو و ترغیب مردم برای سپرده‌گذاری توسط بانک‌ها، باعث شده مردم برای تهیه وجوه خودرو، دلار بفروشند و اقدام به سپرده‌گذاری کنند؛ این از عواملی است که باعث کاهش قیمت دلار شده است.


طلا و سکه خلاف جهت هم حرکت کردند

علاوه بر تاثیر ریزش قیمت دلار بر بازار طلا و سکه، قیمت طلای جهانی محدوده ۲۰۰۰ دلاری را از دست داد و این موضوع اثر مضاعفی بر ریزش قیمت در بازار فلزات گرانبها داشت. علاوه بر کاهش قیمت طلای جهانی و دلار، معامله‌گران بازار طلا به جهت ریزش‌های مکرر قیمت در این بازار طی هفته‌های اخیر ترجیح دادند از رکب بازارساز در امان بمانند و دست به معامله نزنند. با وجود این ریزش‌ها، طلا تنها ۰.۶۹ درصد کاهش قیمت را در این ماه تجربه کرد؛ اما سکه توانست بازدهی ۰.۵ درصدی کسب کند.


دو نیمه متفاوت بورس در اردیبهشت ماه

در بازار سهام، شاخص‌ها ماه را مثبت آغاز کردند و حتی شاخص کل سهام از میانه کانال دو میلیون و ۵۰۰ هزار واحد هم عبور کرد اما از شانزدهمین روز این ماه و پس از تجربه ۵ روز کاهش متوالی و افت حدود ۳ درصدی، این شاخص تا کانال دو میلیون و ۲۰۰ هزار واحدی عقب نشینی کرد و در نهایت معاملات اردیبهشت را با افت حدود یک درصدی به پایان رساند.

سهامداران حقیقی هم که مدتی بود در زمین خرید سهام فعالیت می‌کردند با تغییر روند بازار، فروشنده شدند و در مجموع این ماه خالص فروش ۴۹۳۶ میلیارد تومانی را رقم زدند. ارزش معاملات خرد سهام در این ماه، پس از صعود به مرز ۲۶ هزار میلیارد تومانی تا میانه اردیبهشت ماه، روند نزولی در پیش گرفت و در نهایت به ۱۱ هزار میلیارد تومان هم افت داشت.


باخت خریداران خودرو در اردیبهشت ماه

 

در بازار خودرو، قیمت‌ها مدتی بود صعودهای پرشتابی را در پیش گرفته بودند اما روند کلی معاملات اردیبهشت ماه خودروها کاهشی بود. افت قیمت خودروهای چینی کمی بیشتر بود. شاخص کل خودرو در مجموع دادوستدهای این ماه بیش از ۱۰.۴ درصد افت را نشان می‌دهد.

بازدهی بازارها