سکه سقف قیمتی جدیدی را خواهد دید؟

قیمت سکه امامی افزایش یافت
تاریخ تحریر 23 خرداد 1401
سکه امامی با بازدهی بیش از 25 درصدی از ابتدای سال، پیشتاز بازدهی‌ها در بین بازارهای مالی داخلی بوده است. قیمت فعلی سکه فاصله زیادی تا سقف تاریخی 16.5 میلیون تومانی ندارد. در این شرایط ، مهم‌ترین سوال آن است که در صورت تداوم مسیر صعودی ، قیمت سکه تا کجا پیش خواهد رفت؟


حباب سکه 10 درصدی شد
قیمت سکه طی چند روز اخیر به
16 میلیون و 100 هزار تومان رسیده است. سکه از دو جانب مورد حمایت قرار گرفته است. نرخ دلار آزاد که به کانال 33 هزار تومان رسیده و انس جهانی دو متغیر تاثیر گذار بر قیمت سکه در ایران هستند. در دوران جهش ارزی، قیمت سکه معمولا بالاتر از ارزش خود معامله می‌شود به نحوی که به صورت تاریخی حداقل از حباب 4 درصدی برخوردار بوده است.
حباب سکه در حال حاضر در محدوده 10% قرار دارد که از نظر تاریخی، درصدهای بالاتری نیز داشته است اما درصدهای بالای حباب پایدار نبوده و پس از فروکش کردن هیجانات، کاهش یافته و به نظر می‌رسد با توجه به اختیاراتی که به بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز داده شده، این بار نیز شاهد کاهش حباب سکه باشیم
.


سکه در محدوده حساسی قرار دارد

سکه که طی 400 روز اخیر درون کانال صعودی سبز رنگ در حال نوسان بوده است، حال به ناحیه‌ی مهم مقاومتی خود در کوتاه مدت رسیده است. در حدود قیمتی 16 میلیون تومان (باکس قرمز رنگ) سکه با مقاومت‌ مهمی روبرو است که می‌تواند تعیین‌کننده‌ی روند قیمت باشد. به طوری‌ که شکست پرقدرت ناحیه‌ی مقاومتی یادشده و تثبیت قیمت بالای آن موجب تداوم روند صعودی قیمت و عدم شکست آن می‌تواند موجب اصلاح قیمت سکه گردد.

تحلیل تکنیکال سکه

تقاضا برای سکه مجددا افزایش خواهد یافت
با وجود حباب قیمتی قابل توجه سکه، همچنان احتمال افزایش تقاضا برای سکه در مسیر صعودی وجود خواهد داشت. چرا که شیوه برخورد بانک مرکزی با بازار ارز که نمود آن را می‌توان در ممنوع اعلام کردن معاملات فردایی، جرم شمردن نگهداری بیش از 10 هزار دلار و دستگیری اخلالگران ارزی مشاهده کرد، می‌تواند موجب هدایت متقاضیان به سمت سکه و طلا شود. با افزایش انتظارات تورمی و پس از تجربه‌های تلخ ده سال گذشته طبیعتا عموم مردم به هر دارایی برای حفظ ارزش ثروت خود چنگ می‌زنند.

 

منابع
بورسان
بیدار بورس

 

جهت مطالعه این تحلیل وارد شوید