واردات خودرو از چه زمانی عملیاتی می‌شود؟

آیین‌نامه واردات خودرو اجرایی شد؟
تاریخ تحریر 29 مرداد 1401

در حالیکه بازار خودرو به دلیل
سه گانه انتظار برای احیای برجام، اخباری از نهایی شدن آیین‌نامه واردات خودرو در هفته پیش رو و عرضه خودرو در بورس کالا که با کاهش قیمت خودروهای عرضه شده نسبت به قیمت بازار همراه بود ، توانست رکود دو ماهه بازار را بشکند و با ریزش قیمت‌ها همراه شود. حال باید دید پس از قطعی شدن واردات و تدوین سازوکار آن ، ریزش بازار خودرو تا چه میزانی ادامه می‌یابد.


کاهش قیمت دلار خودرو را به زیر کشید
در گیرودار احیای برجام و با ریزش دلار به زیر 30 هزار تومان، قیمت خودرو جدی‌تر از قبل در حال افت است؛ طی روزهای گذشته با کاهش قیمت دلار و سیگنال‌هایی از احتمال نهایی شدن توافق احیای برجام، برخی افراد که به قصد سرمایه‌گذاری خودرو خریده و در پارکینگ‌ها انبار کرده بودند، درصدد فروش این خودروها افتاده‌اند و این موضوع روند نزولی قیمت خودرو را جدی‌تر کرده است
. در تصویر زیر، نمودار شاخص‌ خودرو با قیمت دلار در بازار آزاد و همبستگی‌شان نمایش داده شده است که نشان از کاهش قیمت‌ها دارد.
 نمودار قیمت خودرو با دلار


سود نجومی دلالان از قیمت گذاری دستوری
دو اتفاق دیگر هم موجب شتاب گرفتن روند نزولی بازار شده است: واردات و عرضه خودرو. هفته گذشته راه خودروهای سواری به بورس کالا باز شد و حدود 15 درصد ارزان‌تر از بازار معامله شدند که قیمت بازار آزاد آن‌ها در چند ساعت افت‌های چند ده میلیون تومانی را تجربه کرد؛ این اتفاق در همان اولین روز عرضه نشان داد قیمت‌گذاری دستوری هیچ ثمری جز قیمت‌های نجومی نداشته است. این در حالی است که قیمت کشف شده در بورس کالا که در ناقص‌ترین شکل ممکن اجرا شد بسیار پایین‌تر از قیمت‌هایی بود که در شرایط مداخله قیمتی دولت کشف شده است.

عرضه خودرو در بورس کالا


خودروهای وارداتی شامل چه نوعی می‌شود؟
 پیشنهاد وزارت صمت درباره واردات خودرو امروز در جلسه دولت تصویب و نهایی شد. حجت‌الله فیروزی عضو کمیسیون صنایع مجلس در مورد جزئیات آیین‌نامه واردات خودرو بیان کرد: بهره‌برداری از اولین محموله واردات خودرو خارجی مربوط به آذرماه سال جاری است. آیین‌نامه اجرایی توسط وزارت صمت در حال نهایی شدن است؛ طبق این آیین‌نامه مقرر شد خودروهای تمام برقی و هیبریدی در مناطق آزاد وارد شده و مورد استفاده قرار گیرد. خودروهای دیگر مربوط به حمل‌ونقل عمومی است که باید جایگزین خودروهای فرسوده و تاکسی‌ها شود و قسمی دیگر نیز خودروهایی با میانگین قیمتی متوسط و پایین است به نحوی که جمعیت متوسط از نظر درآمدی قادر به خریداری آن باشند.


واردات موجب رونق بازار داخل می‌گردد؟
 باید توجه داشت که آزادسازی قیمت‌ها اگر با آزادسازی واردات خودرو و کاهش تعرفه واردات همراه شود، خودروساز داخلی ناچار است برای رقابت با خودروهای به‌صرفه‌تر خارجی، تولیدات خود را کارآمدتر کرده و قیمت‌ها را کاهش دهد. نکته مهم این است که تعرفه‌های بالای واردات خودرو نیز خود معلول قیمت‌گذاری دستوری است. چنان‌چه در سال‌های پیشین نیز که واردات انجام می‌شد شاهد آن بودیم که سیاست‌گذار با علم به آنکه خودروی کم‌کیفیت تولید داخل با قیمت‌های مصوب تقاضا ندارد، تعرفه‌های حتی 100 درصدی برای واردات تعیین می‌کرد؛ اما اگر در برنامه تحولی صنعت خودرو، ساختار ناکارآمد خودروسازان اصلاح گردد، سیاست‌گذار از دخالت در قیمت‌ها کناره‌گیری کند و مجوز ورود خودروها و خودروسازان خارجی به کشور داده شود، شاید بتوان شاهد بازگشت آرامش به بازار خودرو بود؛ بازاری که سال‌هاست از گزند سیاست‌های ناکارآمد دولت در امان نمانده است.


منابع
تسنیم
فردای اقتصاد

جهت مطالعه این تحلیل وارد شوید