سقف 25 درصدی نرخ اجاره بها سیاستی شکست خورده است

مسکن

 

بررسی های قیمتی مسکن نشان می دهد سرعت رشدی بیشتر از دلار را ثبت کرده است. برخی کارشناسان رشد قیمت مسکن را نوعی واکنش به تقاضای سرمایه ای این کالا در اثر رشد دلار می دانند؛ اما طبق آمارها سرعت افزایش قیمت مسکن از دلار نیز در این مدت بیشتر بوده است. به مثابه قیمت مسکن میزان اجاره بها نیز افزایش یافته است ، به حدی که سهم عمده هزینه های خانوار را در برمی‌گیرد.


قیمت‌ مسکن‌ طی2 سال‌ اخیر100 درصد رشد کرد                         
آخرین آمار ثبت شده از قیمت مسکن مربوط به دومین ماه امسال بوده که در مقایسه با فروردین ماه 1399 تقریبا 137 درصد افزایش پیدا کرده است. این در حالی است که رشد میانگین ماهانه قیمت دلار در بازار آزاد تا اردیبهشت ماه امسال تقریبا 71.4 درصد بوده است. شیب نمودار رشد قیمت در مسکن و دلار نشان می‌دهد که سطح افزایش در قیمت مسکن صعودی تر از دلار بوده است.
به باور برخی کارشناسان زمانی که رشد سرمایه در بازار مسکن به دلیل پوشش دادن انتظارات تورمی افزایش یافته – که عمدتا به دلیل صعود قیمت دلار رخ بوده است – خود عاملی شده تا قیمت در این بازار صعودی تر شود و موجب تورم زایی در کشور شود.

 نمودار رشد مسکن

 

طرح دو فوریتی مجلس برای اصلاح ساختار اجاره بها موثر است؟
با بررسی
۳ شاخص تورم، اجاره و مسکن در کنار یکدیگر پی می‌بریم مناسبات بازار مسکن نیازمند اصلاحات جدید است و دولت باید با در نظر داشتن این کالا به‌ عنوان یک کالای اساسی برای بهبود شرایط این بازار برنامه‌ریزی صحیحی ترتیب دهد. دولت به منظور کمک به مستاجران طی سه سال گذشته وام ودیعه مسکن پرداخت کرد که در سال جاری سقف آن به ۱۰۰ میلیون تومان رسید. سیاست تعیین سقف ۲۵ درصد برای اجاره بها در تهران طی دو سال اخیر که با ویروس کرونا مواجه بودیم نیز اعمال شد اما آمارها نشان می‌دهد تاثیر چندانی در کنترل نرخ ها نداشته است. در سال جاری هم این سیاست دنبال شد اما حتی خود مسئولان هم به ناکارآمدی و نبود ابزارهای اجرایی برای تحقق این برنامه اذعان دارند.

 اخیرا وزیر راه و شهرسازی در توئیتی نوشت: اجاره‌نشین‌ها منتظر بسته دولت برای بازار اجاره باشند. یک طرح دو فوریتی برای حمایت از مستأجران داریم که با کمک وزارت راه و قوه قضائیه قرار است یکشنبه هفته آینده بحث‌های نهایی آن در کمیسیون عمران مجلس انجام می‌شود. حال باید دید تصمیمی که گفته می‌شود با همکاری رئیس‌جمهور و صاحب‌نظران گرفته می‌شود، مستاجران را از بحران اجاره‌بها خارج می‌کند.

 

منابع
ایمنا

اقتصاد آنلاین

 

 

جهت مطالعه این تحلیل وارد شوید