صعود بازار ارزهای دیجیتال چه زمانی فرا می‌رسد؟

بازده

تحلیل بیت کوین
تاریخ ۱۰ دی ۱۴۰۱

در آستانه آغاز سال جدید میلادی، در نماهای بلندمدت بیت کوین نشانه‌هایی نزولی و همین طور صعودی دیده می‌شود. بیت کوین تا اینجای کار یک رکورد نزولی جدید را روی نمودار ۳ ماهه خود ثبت کرده است و شاید در پایان سال ۲۰۲۳ یک رویداد نزولی دیگر را هم برای اولین بار روی نمودار یک‌ساله‌اش به نمایش بگذارد. رشد قیمت بیت کوین و به طور کلی رمزارزها به عوامل مختلفی وابسته است. در حال حاضر این بازار به شدت تحت تاثیر عوامل اقتصاد کلان، رویداد هاوینگ، نرخ بهره و شاخص‌های دیگری مانند بازار سهام ایالت متحده آمریکا قرار دارد.


رویداد هاوینگ موجب ثبت قله جدیدی برای بیت‌کوین خواهد شد؟
یکی از مهم‌ترین رویدادها در بلاک چین بیت کوین نصف شدن میزان استخراج آن است، که به آن هاوینگ گویند. در واقع هاوینگ زمانی اتفاق می‌افتد که عرضه بیت کوین‌های جدید و پاداش استخراج آنها به نصف کاهش می‌یابد. این فرآیند هر چهار سال یک بار است که در نیمه اول سال ۲۰۲۴ هاوینگ بیت کوین را خواهیم داشت. در گذشته این اتفاق موجب شده بود سرعت عرضه بیت کوین کاهش یافته، در نتیجه قیمت بیت کوین صعودی شود. اگر هاوینگ را در کنار روند نزولی نرخ بهره در سال ۲۰۲۴ قرار دهیم می‌توان امیدوار بود که با کمی صبر شاهد اوج‌گیری دوباره کریپتوکارنسی باشیم.


طرفداران بیت کوین در سال جدید میلادی غافلگیر خواهند شد
کمتر از ۲۴ ساعت مانده به پایان سال سخت ۲۰۲۲ برای ارزهای دیجیتال و آغاز سال ۲۰۲۳ میلادی، روی نمودار ۳ ماهه بیت کوین یک نشانه نزولی دیده می‌شود که از ابتدای آغاز معاملات این ارز دیجیتال در صرافی‌ها، هرگز دیده نشده است
. بیت کوین برای اولین بار در تاریخ در آستانه ثبت چهار کندل فصلی (۳ ماهه) نزولی متوالی است و تا ساعاتی دیگر سرنوشت این کندل مشخص می‌شود. تنها راه پیش‌گیری از ثبت این رکورد نزولی این است که کندل این فصل بیت کوین بالاتر از ۱۹٬۴۰۰ دلار بسته شود که البته بعید به نظر می‌رسد.

چارت سه ماهه بیت‌کوین

جدای از این نشانه نزولی بی‌سابقه، یک نکته امیدوارکننده درباره سال ۲۰۲۳ وجود دارد و آن این است که بیت کوین هرگز در تاریخ خود دو کندل نزولی یک‌ساله را پشت سر هم ثبت نکرده است. با این حال، از آنجایی که نمی‌توان صرفاً با استناد به گذشته، آن هم تاریخچه نه‌چندان طولانی بیت کوین، آینده را پیش‌بینی کرد، باید پذیرفت این احتمال هم وجود دارد که سال ۲۰۲۳ تا حدی غافلگیرکننده باشد و اولین کندل‌های متوالی نزولی یک‌ساله در این دوران به ثبت برسند.


تحلیل تکنیکال بیت‌کوین
شاخص کل بازار به پایین ترین حمایت خود در سال ۲۰۲۲ برخورد کرده است. بیت کوین نیز به دلیل تعطیلی مارکت‌ها در یک روند رنج به سر می‌برد. برخورد قیمت در ابتدا به مقاومت خط روند نزولی باعث ادامه اصلاح قیمت تا سطح حمایت ۱۶۳۷۰ الی ۱۶۲۶۰ دلار شد. این حمایت به دلیل واکنش قبلی سطح معتبری بود، که یک واکنش مثبت در این سطح ایجاد کرد. بیت کوین با واکنش منفی به مقاومت محدوده ۱۶۶۵۰ الی ۱۶۶۸۰ دلار یک ناحیه رنج تشکیل داده است. برای تغییر روند حداقل در تایم ۱ ساعته نیاز به شکست این مقاومت می باشد
.

تحلیل تکنیکال بیت کوین
منبع
رمز ارز