وعده‌ی وزیر صمت هم قیمت خودرو را کاهش نداد

افزایش قیمت خودرو

تاریخ تحریر 10 اردیبهشت 1401
در حالی که قیمت خودرو در بازار در اسفندماه سال گذشته تا حدودی کاهش یافته بود، اما بعد از تعطیلات نوروز با افزایش قابل توجهی مواجه شد، به گونه‌ای که قیمت انواع خودرو بیش از 15 میلیون تومان و در مواردی تا 40 میلیون تومان نیز افزایش یافته است.


وعده کاهش قیمت وزیر محقق نشد

سیدرضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد باید بهای تمام شده خودرو کاهش یابد. وی افزود: قیمت‌ خودروها واقعی نیست و تا پایان سال 1401 حتما 15 درصد قیمت تمام شده خودرو کاهش می‌یابد. اما با وجود این ادعای وزیر اثری از کاهش قیمت‌ها تاکنون وجود نداشته است.
سعید مؤتمنی رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران با بیان اینکه قیمت خودرو در بازار نسبت به اسفند 1400 حدودا بیش از 10 درصد افزایش یافته است، گفت: یکی از دلایل آن عدم واردات خودرو است. در اواخر سال گذشته بحث واردات خودرو مجددا مطرح شد به همین دلیل تا حدودی قیمت خودرو در بازار کاهش یافت، اما با آغاز سال جدید و مباحثی که در مورد ادامه ممنوعیت واردات خودرو عنوان شد، باز هم قیمت خودرو افزایشی شد. در حال حاضر قیمت خودرو در بازار روند صعودی داشته و هیچ کنترلی بر این بازار وجود ندارد. منوچهر منطقی معاون صنایع حمل و نقل وزارت صمت در این باره می‌گوید: وقتی در برابر تقاضا عرضه کم است، به طور طبیعی قیمت بالا می‌رود و قیمت عرضه خودرو در کارخانه تا بازار، فاصله معناداری پیدا می‌کند.
در تصویر زیر، بازدهی قیمت روز تعدادی خودروی داخلی به عنوان نمونه ، نسبت به اسفند ماه 1400 نمایش داده شده است.

افزایش قیمت خودروهای داخلیسفته‌بازی در بازار خودرو را گران کرده است

 مهدی خطیبی مدیرعامل ایران خودرو در دفاع از خود در پاسخ به این موضوع مبنی بر اینکه با کاهش عرضه خودرو پس از تعطیلات نوروز نسبت به اسفند ماه، قیمت خودرو در بازار افزایش یافته است، گفت: متغیرهای کلان اقتصادی بر روی برخی فعل و انفعالات در بازار و تقاضای سفته‌بازی از جمله مسائلی است که می‌تواند بر قیمت خودرو در بازار تاثیرگذار باشد، اما افزایش قیمت در بازار به علت کاهش عرضه خودرو توسط ایران خودرو را تکذیب می‌کنم.


سرانجام قیمت خودرو به کجا ختم می‌شود؟

با اتمام ماه مبارک رمضان رونق بازار اندکی بهتر خواهد شد. اما اگر عرضه خودرو با مدل 1401 به اندازه کافی نباشد خودروهای مدل سال گذشته گران‌تر می‌شوند، که به گران‌تر شدن همگی خودروها منجر می‌شوند و در ادامه رکود به بازار باز می‌گردد. در عین حال نرخ ارز و اخبار مثبت یا منفی برجامی نیز کاملاً بر این بازار تاثیرگذار خواهند بود. علاوه بر اخبار برجامی و نرخ ارز مسئله مهم در بازار وارداتی‌ها موضوع تمدید منع واردات خودرو است، که با نزدیکتر شدن به موعد این مسئله اخبار بیشتری در دستمان قرار خواهد گرفت.

 

 

 

 

منابع

باما

فارس‌نیوزجهت مطالعه این تحلیل وارد شوید