موتور بورس روشن شد

بورس دوباره رشد می‌کند
تاریخ تحریر 24 فروردین 1401

در حال حاضر با توجه به وضعیت اخیر بازار بورس، بسیاری از سهامداران از این بازار ناامید شده‌اند. اما وضعیت بازار بورس ایران بنا به رخداد عواملی خاص می‌تواند به یک باره تغییر پیدا کند. غالب کارشناسان بر این باورند که سال 1401 سالی با نوسانات زیاد برای
بورس تهران خواهد بود. اخبارهای پیرامون اقتصاد کلان ، شرایط صنایع و شرکت های بورسی بیانگر روند رو به رشد بازار سرمایه در سال جدید است.


موتور بورس روشن شده است

بازار به ‌شدت تحت تأثیر نگاه سیاسی برجام قرار گرفته و خبرهای مثبت بیشتر از اخبار منفی بر روی آن تأثیر می‌گذارند. در طول تاریخ اقتصادی همواره صنایعی که بیشترین سهم در تامین مواد اولیه داخل را داشته و بر اساس بازارهای جهانی محصولات خود را قیمت‌گذاری کرده‌اند، به صنایع ممتاز بورسی تبدیل شده‌اند. مدتی است که بورس روزهای سبزی را پشت سر می‌گذارد ، صنایع کوچک و کم‌بازده‌تر سال 1400، با رشد آرام در حال جبران عقب‌ماندگی خود از سایر گروه‌ها هستند.
دولت هم بایستی برای پویایی بازار با وضع قوانینی هم‌چون ایجاد مالیات بر بازار های رقیب مانند مسکن و دلار، حذف قیمت گذاری دستوری وکاهش مالیات شرکت های بورسی در جهت رشد پایدار بازار تلاش کند.


کدام صنعت بازدهی بیشتری خواهد داشت؟

در گروه‌های بزرگ‌ مانند پتروشیمی‌ها و فلزات که تحت تاثیر نرخ ارز قرار دارند با نهایی شدن برجام، ممکن است ریسک متوجه آنها باشد اما نقطه مثبتی که باید در نظر داشت این است که افزایش بهای نفت و کامودیتی‌ها در بازار های جهانی و خروج احتمالی قدرتی مانند روسیه از مدار بازار نفت به دلیل تحریم های آمریکا ، موجب ایجاد ظرفیت برای سهم ایران می‌شود که می‌تواند تزریق ارز به بازار را به همراه داشته باشد.
به دنبال حصول توافق در برجام، بانکی‌ها و خودرویی‌ها در سودآوری پیشرو خواهند بود. اخبار پیرامون صنعت خودرو مانند آزادسازی واردات، افزایش تولیدات داخلی و واگذاری سهام شرکت‌های خودروسازی ممکن است رشد نمادهای این صنعت را به همراه داشته باشد. همانطور که چند وقتی است به دلیل وجود این اخبار ، صنعت خودرو مورد توجه اهالی بازار سرمایه است.
همچنین زمزمه‌هایی از حذف شدن ارز 4200 تومانی به گوش می‌رسد. با حذف ارز ترجیحی صنایع دارویی و زراعتی، می‌توانند رشد خوبی را تجربه کنند. در جدول زیر، آماری طبق نظر کارشناسان بازار سرمایه راجع به صنایع پیشتاز در سال 1401 نمایش داده شده است.

 صنایع پیشرو در 1401

بازدهی بورس در سال 1401 از تورم بیشتر خواهد بود

در مجموع اکثریت کارشناسان بازدهی 20 تا 30 درصدی و حتی گروهی نیز بازدهی بیش از 30 درصدی را برای بورس در این سال انتظار می‌کشند. شاخص کل بورس سال 1400 را در محدوده نزدیک به یک میلیون و 360 هزار واحد به پایان برده و بازدهی 20 درصد این شاخص به معنای شاخص بیش از یک میلیون و 600 هزار واحدی در پایان سال 1401 است. با فرض تورم 30 درصدی ، احتمالا سرمایه‌گذاری در بورس تورم را تا حد زیادی پوشش دهد.


منابع

بورسان
نبض بورس


جهت مطالعه این تحلیل وارد شوید