قیمت دلار تا کجا ریزش دارد؟

دلار بعد از مذاکرات تا کجا ریزش دارد؟

 

تاریخ تحلیل: 20 اسفند 1400

بازار دلار این روزها در تب و تاب اخبار مختلف قرار دارد. جنگ اوکراین و روسیه، سفر رافائل گروسی مدیر کل آژانس انرژی اتمی به ایران و نتیجه مذاکرات برجام از جمله اتفاقاتی است که معامله گران ارزی با دقت بیشتری به اخبار آن توجه می‌کنند.

 

تنش در روسیه، آمریکا را مشتاق به مذاکره با ایران می‌کند

همانطور که مشخص است، قیمت دلار تحت تاثیر این اخبار کاهش قیمت دارد. برخی از معامله گران ارزی معتقدند در صورتی که ایران با آژانس به توافق برسد، احیای توافق برجام اتفاق خواهد افتاد. بعضی دیگر هم بر این عقیده هستند که با آغاز جنگ روسیه و اوکراین و اتفاقای که رقم خورده، تمایل آمریکا برای احیای توافق افزایش پیدا کرده است. در واقع این دسته از معامله گران باور دارند در صورتی آمریکا امکان تحریم بیشتر روسیه را خواهد داشت که نفت ایران را با نفت روسیه جایگزین کند.

 

مشکلات اقتصادی با رفع تحریم حل نمی‌شود

کامران ندری کارشناس اقتصادی بیان کرد: در صورتی که گروسی با مقامات مسئول ایران درباره فعالیت‌های هسته‌ای کشورمان به توافق برسد ، احتمال کاهش نرخ دلار وجود خواهد داشت اما بعید است نرخ دلار به کمتر از ۲۴ هزار تومان برسد. برخی از مشکلات اقتصادی کشور، ریشه داخلی دارد و چه تحریم‌ها برداشته شود چه نشود ، این مشکلات داخلی برقرار است و ارتباطی با مذاکرات وین ندارد. بی‌نظمی‌ و ناترازی‌هایی که در نظام بودجه‌ریزی کشور، نظام بانکی، صندوق‌های بازنشستگی و ... وجود دارد، ارتباطی به تحریم‌ها ندارد و تنها این مشکلات را تشدید کرده است و آن‌ها با رفع تحریم‌ها از بین نمی‌روند.

ندری تاثیر میان مدت و بلند مدت رفع تحریم‌ها بر اقتصاد ایران را قابل ملاحظه نمی‌داند و می‌گوید: از آنجا که یکسری از مشکلات فارغ از تحریم‌ها در اقتصاد ایران پا برجا هستند و آینده اقتصاد نیز به آن‌ها بستگی دارد، نمی‌توان با رفع تحریم‌ها امیدوار بود که تمام مشکلات حل می‌شود، بلکه باید در کنار رفع تحریم‌ها به اصلاحات ساختاری در اقتصاد توجه ویژه شود.

 

کف قیمت دلار کجاست؟

پیش‌بینی کارشناسان از قیمت دلار پس از مذاکرات در همین محدوده کنونی است. یعنی محدوده ۲۵ تا ۲۶ هزار تومان. اما اگر توافق نشود قیمت به 32 هزار تومان هم می‌رسد. این در حالی است که چندی پیش نشریه اکونومیست در تحلیلی نوشته بود که ایران و آمریکا در سال ۲۰۲۲ به توافق جدیدی دست پیدا می‌کنند و قیمت دلار در ایران تا ۱۸ هزار و ۸۰۰ تومان هم می‌رسد. تحلیلی که از نگاه خیلی از کارشناسان بعید است به واقعیت نزدیک باشد اما امیدواریم این سناریو رخ دهد.

طبق نمودار تکنیکالی دلار، می‌بینیم که قیمت به سمت کف کانال شکسته شده برگشته است اما موفق به نفوذ به کانال بالا نشده است. هم‌اکنون دلار در وضعیت نامشخصی قرار دارد و هر خبری که منتشر می‌شود، موجب نوسان قیمتی آن می‌شود.

تحلیل تکنیکال دلار

 

 

منابع

تجارت نیوز

اقتصادنیوز

 

 

جهت مطالعه این تحلیل وارد شوید