دور جدید مذاکرات قیمت دلار را به زیر ۴۰ هزار می‌کشاند؟

بازده

پیش بینی قیمت دلار

تاریخ ۵ بهمن ۱۴۰۱
قیمت دلار که به روند افزایشی خود ادامه می‌داد و حتی تا مرز ۴۵ هزار تومان نیز پیش رفته بود، امروز دوباره به کانال ۴۳ هزار تومان بازگشت تا تنها در یک روز ۲ درصد را ثبت کند. 


افزایش سقف فروش ارز توسط صرافی‌ها
محمدرضا فرزین، رئیس بانک مرکزی در صفحه شخصی خود اعلام نمود بانک مرکزی زین پس به بازار آزاد ورود پیدا خواهد کرد و نرخ ساز خواهد بود. به نظر این سخنان توانست موجب افزایش عرضه در بازار ارز شود و زمینه را برای کاهش قیمت دلار فراهم آورد.
ضمن اینکه از روز گذشته، امکان فروش ارز به مردم تا سقف ۵ هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها برای صرافی ‌ها دارای مجوز معتبر از بانک مرکزی، مجاز شد که پیش‌تر سقف عرضه ۲ هزار یورو بود
.


احتمال آغاز دور جدید مذاکرات برجام چقدر است؟
همچنین دوشنبه شب اخبار مثبتی در حوزه سیاست خارجی به گوش رسید. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نشستی خبری درباره ادامه مذکرات برجام گفت مذاکرات نمرده اما بی‌تحرک است. استنباط کارشناسان از این سخنان این بود که فعلا قصدی برای اجرایی کردن اقدامات تنش‌زای خود ندارد.
مجموع این سیگنال‌های مثبت که با کاهش ریسک‌های سیستماتیک همراه است موجب شده تا بخشی را از خرید دلار منصرف کند و بالعکس پای فروشندگان را به بازار ارز باز کند
.تحلیل تکنیکال قیمت دلار
در چشم انداز کوتاه مدتی قیمت دلار واگرایی منفی دیده می‌شود. محدوده ۴۶ تا ۴۷۹۸۰ سطح مقاومتی قوی است که عبور از آن نیازمند اتفاق بنیادین در سطح کشور خواهد بود. مطابق چارت قیمت دلار پس از برخورد با مقاومت سقف کانال وارد فاز نزولی شده است. کاهش قیمت در وهله اول تا اولین حمایت در محدوده ۴۱ هزار تومان خواهد بود.

تحلیل تکنیکال دلار