کدام بازار بیشترین کاهش را در مرداد ماه تجربه کرد؟

 

بازدهی بازارهای مالی مرداد
تاریخ تحریر 2 شهریور 1401
پنجمین ماه سال 1401 با افت اغلب بازارهای مالی همراه بود؛ در مدت اخیر، بازارها تحت تاثیر مذاکرات وین و اخبار سیاسی قرار داشتند. در این میان، مسکن بیشترین رشد و دلار بیشترین افت را تجربه کردند. هم‌چنین نرخ تورم سالانه مرداد ماه 1401 برای خانوارهای کشور به 41.5 درصد رسیده که نسبت به همین زمان در ماه قبل، 1 واحد درصد افزایش را نشان می‌دهد.


دلار وارد کانال 28 هزار تومان شد
قیمت دلار صرافی ملی در تیر ماه ، 3.64 درصد افت داشت. این در حالی است که دلار در
ماه تیر 0.76 درصد بازدهی مثبت داشت. در بازار آزاد نیز در ماه گذشته، نوسانات زیادی اتفاق افتاد. دلار تا مرز 32 هزار تومان رفت و تا حدود 28 هزار تومان هم پایین آمد. اما درنهایت در بازار آزاد قیمت دلار ، مرداد را با کاهش8.7 درصدی به پایان رساند.
طلا در مرداد ماه گذشته با 6.59 درصد افت، بیشترین بازدهی منفی را داشت. خریداران بازار سکه نیز ماه گذشته متضرر شدند. میزان افت قیمت سکه طرح جدید، 5.41 درصد بود. قیمت طلا و سکه در پنجمین ماه سال، تحت تاثیر قیمت دلار نوسانات زیادی داشتند.


نوسانات بورس ناشی از بلاتکلیفی بازار است
در وجه دیگری از بازدهی بازارهای مالی در مرداد 1401، شاخص کل بورس نیز 3.22 درصد افت کرد. بازدهی بورس همچون دیگر بازارها، تحت تاثیر اخبار مذاکرات وین قرار دارشت و با کاهش و افزایش امیدواری‌ها نسبت به احیای برجام ، سبز یا قرمزپوش می‌شد. معامله‌گران نسبت به سایر اخبار اثرگذار مانند واردات خودرو و تغییرات مربوط به نرخ بهره حساسیت زیادی نشان دادند؛ برخی از کارشناسان معتقدند که کاهش نرخ سود بین بانکی به نفع بازار سرمایه و برخی دیگر می‌گویند با کاهش این نرخ، سود بازار سرمایه ضربه می‌خورد
.


مسکن و خودرو طلایه‌داران رشد در بازار
بازار مسکن و و خودرو تنها بازارهای با بازدهی مثبت در مرداد ماه بودند. به گزارش مرکز آمار بازدهی مسکن در پنجمین ماه سال 2.8 درصد افزایش داشت. بازار مسکن نیز همچنان در رکود تورمی به سر می‌برد؛ در مدت اخیر، پدیده فسخ قراردادها نیز رواج یافته است و برخی معامله‌گران پیش از قطعی شدن معاملات، از ادامه مذاکره منصرف می‌شوند. کارشناسان معتقدند همه بازارها معطل مذاکرات هسته‌ای مانده‌اند اما تاثیر احیای احتمالی برجام بر بازار مسکن موقتی است و می‌تواند خود را در قالب بروز شوک نشان دهد.
بازار خودرو دیگر بازار مثبت، در مرداد نسبت به تیر ماه 1.1 درصد رشد کرد. بازدهی بازار خودرو در مدت اخیر تحت تاثیر نوسانات قیمت دلار و آئین‌نامه واردات خودرو قرار داشت. خودرو در ایران به کالای سرمایه‌ای تبدیل شده و به همین دلیل از وقایع سیاسی تاثیر می‌‌پذیرید. در عین حال، ابهامات در مورد واردات خودرو همچنان ادامه دارد و این موضوع کمکی به کاهش قیمت‌ها در بازار نمی‌کند. از سوی دیگر، مقامات از احتمال افزایش قیمت کارخانه‌ای در مورد خودروهای زیان‌ده خبر داده‌اند که این موضوع می‌تواند سیگنال صعود را به بازار ارسال کند.

نمودار بازدهی بازارها در مرداد 1401ایران و اروپا منتظر پاسخ آمریکا هستند
بازارهای مالی در ایران به ویژه قیمت دلار معمولا به اخبار سیاسی علی الخصوص مذاکرات هسته‌ای حساس هستند. در این روزها نیز شرایط به همین گونه است و بازارها به ویژه ارز با افزایش و کاهش امیدواری‌ها نسبت به آینده برجام ، تغییر روند می‌دهند. طبق آخرین اخبار برجامی، آمریکا قرار است به طرف اروپایی پاسخ قطعی بدهد که سخنگوی وزیر امور خارجه ایران در این رابطه نوشت: هنوز از سوی طرف مقابل، مشخصا آمریکایی‌ها، پاسخی به پیشنهاد طرف اروپایی دریافت نشده است و زمانی می‌توانیم از نتیجه‌بخش بودن مذاکرات صحبت کنیم که طرف اروپایی اعلام کند پاسخ طرف آمریکایی را دریافت کرده است. ما همچنان در مسیر مذاکره هستیم؛ اگر ایران نیازمند توافق است حتما طرف اروپایی و آمریکایی بیش از ایران نیازمند توافق هستند.

 

جهت مطالعه این تحلیل وارد شوید