سرعت رشد قیمت مسکن از تورم کمتر خواهد بود

بازده

بازار مسکن

 

تاریخ تحریر: 1401/03/04

سال گذشته بازار مسکن با رکود همراه شد و ساخت‌و‌ساز زیادی هم صورت نگرفت. در سال ۱۴۰۱ مهم‌ترین عامل  اقدامات دولت می‌باشد چون قول‌هایی به مردم داده است؛ بنابراین نتیجه این اقدامات در بازار مسکن در سال جاری بسیار اثرگذار خواهد بود.


ودیعه مسکن افزایش یافت
براساس آمارهای رسمی، تعداد اجاره‌نشینان در ایران به ۳۲ میلیون نفر رسیده است.با جهش قیمت‌ها در بازار مسکن که طی چند سال اخیر رخ داده سهم مسکن از کل هزینه‌های خانوار به ۴۲٫۸ درصد در سال 1400 رسیده است که ۲٫۲برابر میانگین ۵۲ کشور جهان در نقاط مختلف کره‌زمین است.
 از جمله اقداماتی که دولت برای رفع این مشکل انجام داده است، طرح تسهیلات ودیعه مسکن است. وام ودیعه بخشی از بسته حمایتی وزارت راه وشهرسازی و با همت شورای پول و اعتبار است که امسال قرار است با افزایش پرداخت ها به مبالغ ۱۰۰ میلیون تومان در تهران ، در مراکز استان‌ها  ۷۰ میلیون تومان و در شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر هم به ۴۰ میلیون تومان تغییر یابد.

به گفته معاون مسکن و ساختمان وزیر راه وشهرسازی تمامی مستاجران فاقد مسکن و کسانی که در سال گذشته از تسهیلات مسکنی استفاده نکرده اند، می‌توانند با مراجعه به سامانه طرح های حمایتی مسکن وزارت راه و شهرسازی از این وام با دوره بازپرداخت حداکثر ۵ سال ، استفاده کنند.
نمودار زیر تورم فصلی اجاره بهای مسکن در بخش شهری را در 5 سال اخیر نمایش می‌دهد.

   

سرعت رشد قیمت مسکن از تورم کمتر خواهد بود
حسین عبده تبریزی صاحب نظر ارشد اقتصادی درباره قیمت‌ها اظهار کرد به نظر می‌رسد سقف رشد قیمت‌ها در ۱۴۰۱، نرخ تورم باشد. اما نرخ رشد قیمت مسکن حداکثر برابر با نصف تورم می‌تواند باشد.در نتیجه این‌طور باید گفت که شدت کمتری از افت قیمت‌های واقعی مسکن را در سال جاری شاهد خواهیم بود. رونق غیرتورمی در بخش مسکن زمانی رخ می‌دهد که هم تورم کنترل شود و هم اوضاع درآمدی مردم بهتر شود.
البته موضوع برجام و افزایش درآمدهای نفتی نیز عاملی تعیین‌کننده است. اما در  سال جاری حتی اگر برجام احیا شود، این تحولات با سرعت آثارش را  در قیمت ها نشان نمی‌دهد.

منابع

اقتصاد آنلاین

تجارت نیوز