خانه بخرید حتی در حاشیه شهرها !!!

 

بازار مسکن در 1401

تاریخ تحریر 31 فروردین 1401
مسکن چند سالی است که جهش های قیمتی زیادی را تجربه کرده است. بازدهی این بازار نسبت به برخی بازارهای مالی و موازی در پایان 1400 بالاتر بوده است اما بازهم نتوانست از تورم سبقت بگیرد. با این وجود، باید دید چه چشم‌اندازی برای بازار مسکن وجود دارد و سرمایه‌گذاری در این بازار تا چه میزان سود آور است.


قیمت مسکن 1400 را مثبت به پایان برد
طبق آمارهای بانک مرکزی، قیمت میانگین هر متر مربع مسکن در اسفند ماه برابر با 35 میلیون تومان گزارش شده که نسبت به ماه گذشته 6 درصد افزایش داشته است اما تعداد معاملات 20% کاهش یافته که احتمالا به دلیل انتظار خریداران برای توافق برجام و کاهش قیمت مسکن در سال آینده است.
 با توجه به کاهش حدود 5 درصدی نرخ دلار اسفند نسبت به بهمن ، قیمت دلاری مسکن با افزایش همراه بوده است که وارد محدوده‌ی حبابی شده است. بنابراین می‌توان انتظار داشت که قیمت مسکن با شیب کمتری نسبت به نرخ دلار افزایش یابد . از سوی دیگر، در سال های قبل نیز قیمت مسکن در اسفندماه نسبت به بهمن با رشد قابل توجهی همراه بوده که بخشی از آن را در فروردین پس گرفته است. برهمین اساس انتظار می‌رود در فروردین ماه میزان رشد قیمت مسکن نسبت به اسفند اندکی کاهش یابد. نمودار زیر ، تغییر قیمت و حجم معاملات مسکن تهران را در سال 1400 نمایش می‌دهد.

نمودار رشد مسکن


طرح ملی مسکن شکست خورده است
طرح نهضت ملی مسکن که توسط دولت فعلی مطرح شده چالش های فراوانی دارد. جمشید برزگر، رئیس کانون انبوه‌سازان بیان کرد: دهک‌های پایین توانایی تامین آورده و پرداخت اقساط طرح نهضت ملی مسکن را ندارند و قیمت متری 4.5 میلیون تومان برای هر واحد با وجود روند افزایش قیمت‌ها محقق نمی‌شود؛ بنابراین با شرایطی که وزارتخانه اعلام کرده امکان اجرای پروژه وجود ندارد و اگر به همین منوال پیش بروند ممکن است طرح شکست بخورد.

 

توصیه کارشناس مسکن: خانه بخرید حتی در حاشیه ها ...
احسان مسلمی کارشناس بازارهای مالی، درمورد چشم‌انداز بازار مسکن بیان کرد: من برای سال 1401 رشدی به مراتب منطقی‌تر از امسال را برای مسکن تصور می‌کنم، ولی باز هم از تورم جا می‌ماند. رشد و جهش اصلی مسکن را برای سال 1403 و 1404 می‌توان متصور بود. من بازار مسکن را برای سال آینده  به عنوان سرمایه‌گذاری توصیه نمی‌کنم. مسکن فقط روی کاغذ پرسودترین بازار است، ولی یکی از بدترین بازارها برای ورود محسوب می‌شود زیرا دچار رکود تورمی است. ریزش قیمت ملک اگر در ایران اتفاق بیفتد شبیه بحران 2008 امریکا می‌شود؛ اما مسکن بخشی از پشتوانه بانک‌هاست. بنابراین چنین چیزی را محتمل نمی‌دانم. رشد قیمت هم احتمالا در ملک‌های زیر یک تا یک و نیم میلیارد اتفاق می‌افتد.

مشکانی کارشناس مسکن افزود: مذاکرات اگر هم صورت گیرد، به صورت آنی بعید می‌دانم روی بازار مسکن تاثیر بگذارد. درخوشبینانه‌ترین حالت من فکر نمی‌کنم قیمت‌ها در بازار مسکن بیشتر از 10 درصد پایین بیاید. در هر حال سال آینده، رشد اجاره بسیار آزاردهنده‌تر می‌شود. توصیه می‌کنم اگر کسی مصرف‌کننده است، حتی شده در حاشیه شهرها، خانه خریداری کند.
منابع
تجارت‌نیوز
همفکران 

جهت مطالعه این تحلیل وارد شوید