سیاست‌‌های دولت قیمت دلار را افزایش می‌دهد؟

 

 

پیش‌بینی قیمت دلار
تاریخ تحریر 3 مرداد 1401
قیمت دلار آزاد در تیرماه نوسان خاصی را تجربه نکرد اما در معاملات پشت خطی شب گذشته به سمت کانال جدید حرکت کرد؛ همین امر موجب شد تا عده ای از تحلیلگران ارزی، بازار را در مرداد ماه صعودی پیش بینی کنند. به عقیده فعالان بازار ارز سیاست جدید بازار‌ساز در کنار انتظارات سیاسی مثبت و منفی نسبت به آینده مذاکرات برجام و قدرت‌های جهانی از جمله عوامل مهم و تاثیرگذار بر روند نرخ ارز در مرداد ماه خواهند بود.


جهش های قیمتی ارز معلول کنترل دستوری است

علی اصغر سمیعی رئیس هیئت موسس کانون صرافان، درباره پیش‌بینی مسیر ارز اظهار داشت: در طول 40 سال گذشته 12 بار قیمت ارز دو برابر شده است. این در اثر مشکلاتی چون جنگ، تحریم‌ها، عدم مدیریت صحیح بوده که در اقتصاد کشور وجود داشته است. اما علاوه بر این مسائل یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که به وجود آمد تلاطم‌هایی بوده که به اقتصاد کشور ضربه زده است. یعنی اگر قیمت دلار در یک خط مستقیم و با شیب ملایم از 70 ریال سال 57 به 30 هزار تومان می‌رسید، خیلی بهتر از این بود که در مقاطع مختلف نرخ ارز با تلاطم‌های وحشتناک تغییر کند. در تصویر زیر نرخ افزایش سالانه و نقطه به نقطه قیمت دلار در شوک‌های ارزی از سال 70 و به تفکیک دولت ها نمایش داده شده است.

جهش های نرخ ارز در 30 سال گذشته


دلار ممکن است باز هم دو برابر شود
تضعیف پول ملی و انحصار در بخش اقتصاد از دلایل افزایش قیمت دلار هستند. همان‌طور که گفتم از سال 57 تاکنون نرخ ارز 12 بار دو برابر شده و خیلی عجیب نیست که باز هم دو برابر شود. کاهش نرخ ارز تنها در شرایطی رخ می‌دهد که قیمت همه کالاها پایین آید، نه این ‌که قیمت زمین و مسکن سر به فلک بکشد اما فقط کنترل در بازار ارز اعمال شود. سمیعی اظهار کرد: پیشنهاد من این است که دولت به جای تزریق ارز به بازار ، ملک‌های خود را به بازار عرضه کند یا بانک‌ها را مجبور کند که ملک‌هایی را که با پول مردم خریده‌اند، به بازار عرضه کنند. در حال حاضر نرخ تورم در کشور حدود 40 درصد و نرخ تورم در کشورهای حوزه دلار حدود 4 درصد است؛ بنابراین بهتر است نرخ ارز هم به طور منظم و بدون نوسان تعدیل شود تا شاهد جهش ارزی نباشیم.


سیاست دولت قیمت دلار را افزایش می‌دهد؟
بازارهای غیررسمی در بالا رفتن و بزرگ شدن حباب قیمت دلار نقش بسزایی دارند؛ با همه این اوصاف ممنوعیت فعالیت این بازارها شاید بتواند در کوتاه‌مدت در کنترل قیمت دلار و کاهش آن تاثیرگذار باشد. از سوی دیگر، هجوم فروشندگان به بازار می‌تواند یکی دیگر از عوامل پایین آمدن نرخ دلار در روزهای آتی باشد. انتشار برخی از اخبار می‌تواند تا هفته آینده باعث فروکش کردن تب بالای قیمت دلار در صرافی ها باشد، بنابراین کاهش و یا تثبیت نرخ دلار یکی از برنامه های اصلی دولت تا چند روز آینده است.
اما رئیس‌جمهور دستور داده تا ارز 4200 تومانی جای خود را به ارز نیمایی دهد که در بلند مدت این روند به یقین نقش بسزایی در گرانی معنادار قیمت دلار در بازار خواهد داشت. از این رو افزایش قطعی قیمت دلار در شرایط موجود علی‌رغم تمام برنامه‌های جانبی دولت برای آرامش نرخ ارز، محقق خواهد شد.

 

منابع
خبرآنلاین
جهت مطالعه این تحلیل وارد شوید