انحصار خودروسازان با واردات شکسته می‌شود؟

واردات خودرو عملی می‌شود؟
تاریخ تحریر 5 مرداد 1401
این روزها بازار خودروی کشور در رکود سنگینی به سر می‌برد و قیمت‌ها همچنان بلاتکلیف هستند. در چند روز گذشته قیمت‌ها مجددا با کاهش روبرو شدند؛ اما این کاهش در بازار همچنان نتوانسته افزایش‌های چند ده میلیونی را جبران کند و بنا به تجربه هیچ روند کاهشی در بازار پایدار نخواهد بود. به نظر می‌رسد این کاهش تنها واکنشی به خبرهای منتشر شده پیرامون واردات طی چند روز اخیر بوده است.


انحصار خودروسازان با واردات شکسته می‌شود؟
مرتضی شجاعی کارشناس صنعت خودرو گفت: واردات یک سیاست تنظیم بازار است و هیچ ارتباطی با صنعت ندارد. انتظار رفع انحصار در صنعت خودرو همزمان با واردات غیر معقول است. اگر فرض شود واردات در بالاترین سطح تاریخی خود یعنی 100 هزار دستگاه انجام شود که در این شرایط ارزی بسیار بعید است، باز هم میزان تقاضا در بازار به حدی خواهد بود که خودروسازان از فروش خودروی خود مطمئن باشند لذا در این شرایط نمی توان انتظار بهبود کیفیت خودروهای داخلی برای رقابت با خودروهای وارداتی را داشت.
مسئله مهم دیگر اختلاف میان بانک مرکزی و وزارت صمت برای تامین منابع ارزی واردات خودرو است که نمود آن را می توان در صحبت‌های اخیر رئیس بانک مرکزی و طرح‌های مجلس برای تامین منابع ارزی مشاهده کرد. یکی از این طرح ها، واردات در ازای صادرات خودرو و قطعات یدکی است که نکته مهم این طرح نبود بازار خارجی قابل توجه برای محصولات ایرانی است و بعید است بتوان ارز واردات را از چنین مقاصدی تامین کرد.


واردات خودرو موجب ریزش قیمت‌ها می‌شود؟
مردم انتظار دارند با واردات خودرو به کشور قیمت خودروهای رده پایین بر اساس اصل همبستگی کاهش پیدا کند اما بنابر مولفه‌های گفته شده احتمال چنین رخدادی بسیار پایین است؛ چرا که واردات خودروی
10هزار دلاری که از آن صحبت می‌شود صورت نمی گیرد و اگر هم صورت بگیرد، به صورت مقطعی خواهد بود و این خودروها به دلیل حجم تقاضای بالا و محدودیت در واردات، نمی توانند بازار آزاد را کنترل کنند. شجاعی افزود: به عقیده من با عرضه خودرو با قیمت نزدیک به بازار آزاد و نقش آفرینی در این بازار با هزینه کمتر از واردات می‌توان این بازار و قیمت‌ها را کنترل کرد.


کاهش قیمت خودرو در بازار ادامه‌دار خواهد بود؟
بهرام شهریاری، کارشناس صنعت خودرو نیز گفت:هرچند که بازار خودرو در وضعیت رکود قرار دارد اما در روزهای گذشته میزان عرضه خودرو به بازار افزایش یافت و عرضه و تقاضا مقداری در حالت تعادلی قرار گرفت در نتیجه شاهد کاهش قیمت‌ها در ده روز گذشته
بودیم. به نظر می‌رسد در روزهای آینده نیز این روند کاهشی در بازار خودروی کشور ادامه داشته باشد یا حداقل مانند هفته‌های گذشته رکود حاکم شود.
کاهش قیمت برخی از خودروهای داخلی در تصویر زیر نمایش داده شده است.
 قیمت روز خودروی داخلی


منابع
بورسان
اقتصادآنلاین

جهت مطالعه این تحلیل وارد شوید