خریداران خودرو برنده رالی بازارها در آذر ماه بودند

بازده

بازدهی بازارهای مالی
تاریخ ۳ دی ۱۴۰۱

شدت گرفتن انتظارات تورمی مهمترین عامل تداوم رالی صعودی قیمت‌ها در آخرین ماه پاییز بود. این دومین ماه متوالی است که شاهد اوج گیری نرخ‌ها در بازار دارایی‌ها هستیم. بازار خودرو در ماه گذشته با ۲۲.۵ درصد افزایش قیمت، برنده رالی بازارها بود. هر چند که متقاضیان خرید خودرو بازندگان بزرگ این التهاب بودند.


قیمت دلار بازارهای مالی را ملتهب کرد
موج تورمی که از ابتدای آذر ماه آغاز شده همه بازارهای مالی را تحت تاثیر قرار داده است. قیمت دلار
در آذر ماه ۱۱ درصد نسبت به ماه آبان رشد داشت.

اواسط هفته‌ای که گذشت مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، جوزف بورل با وزیر امور خارجه ایران در اردن دیدار کردند. خلاصه این نشست این بود که بایدن اعلام کرد که برجام مرده است اما از سوی دیگر برخی اخبار مساعد برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای ایران از سوی طرف‌های اروپایی در رسانه‌‌ها منتشر شد.

این سیگنال‌های متناقض بیشتر از یک ساعت نتوانست بازار معاملات ارز تهران را متاثر سازد. قیمت اندکی ریخت اما در روزهای بعد روند افزایشی قیمت دلار ادامه داشت. تحلیل‌گران فنی معتقدند که احتمالاً مقاومت دلار در ۴۰ هزار تومان مانع از رشد بیشتر اسکناس آمریکایی خواهد شد مگر در صورت انتشار اخبار سیاسی منفی.


بی توجهی سکه و طلا به اونس جهانی طلا
قیمت طلا و سکه در برخی روزهای آذر ماه بدون توجه به روند کاهشی محدود قیمت دلار و انس جهانی طلا روند افزایشی داشت و بسیاری از کارشناسان افزایشی انتظارات تورمی و کاهش عرضه سکه را عامل افزایش قیمت طلا و سکه در بازار می‌‌دانستند.

بازدهی بازار طلا در آذر ماه با ۳۰۰ هزار تومان رشد قیمت، ۱۸.۷درصد بوده است. سکه نیز در این مدت ۱۴.۷ درصد بازدهی را ثبت کرد. در هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم افزایش قیمت سکه در بازار در برخی ساعات در قطعات سکه امامی و بهار به بیش از یک میلیون تومان نیز می‌رسید.

در بیش از یک ماه گذشته جو بازار دلار انتظامی بود و برخی خریداران حرفه‌ای از سوی نیروی انتظامی دستگیر شدند. ارسال پیامک مبنی بر قطع یارانه خریداران دلار نیز عاملی شد تا بخشی از سرمایه‌های سرگردان به بازار فلز زرد روانه شود و رشد قیمت طلا و سکه متعاقب آن رخ داد.


رشد شارپی شاخص بورس تکرار خواهد شد؟
شاخص کل بورس در پایان معاملات روز چهارشنبه ۳۰ آذر به سطح یک میلیون و ۴۹۶ هزار واحد رسید تا آذر ماه را در کانال ۱.۴ میلیون واحدی به پایان ببرد. بازدهی شاخص کل بورس تهران از ابتدای سال که به واسطه کاهش پیوسته قیمت سهام از خرداد تا میانه آبان ماه منفی بود، با ثبت بازدهی ۶.۲ درصد در آذرماه، مثبت شد.

فعالان بازار سرمایه اعتقاد دارند رشدی که شاخص کل در روزهای اخیر تجربه کرده نشات گرفته از رشد واقعی صنایع و اقتصاد کلان کشور نیست. آنها بر این نکته تاکید داشته‌اند که برای رشد مداوم بازار، باید وضعیت کلی اقتصاد هم مساعد باشد. در غیر این صورت شاخص بورس در مقاطعی ممکن است رشدهای شارپی غیراصولی داشته باشد.


رشد قیمت خودرو هنوز از دلار عقب است؟
قیمت خودرو ماه گذشته بیشترین بازدهی را با ثبت ۲۲.۵ درصد رشد به پایان رسانید. این میانگینی از رشد ۲۶.۷ درصدی قیمت خودروهای داخلی و ۱۸.۳ درصدی قیمت خودروهای چینی در آذر است. رشد ۱۱.۷ درصدی نرخ ارز در آذر موتور محرک صعود خودرو بود. اگرچه خودرو در آذر بیشتر از دلار رشد کرده است، اما در مقیاس از ابتدای سال، هنوز از دلار عقب است. قیمت خودرو از ابتدای سال ۴۳.۵ درصد افزایش داشته است؛ این در حالی است که در نه ماهه نخست سال جاری دلار۵۰ درصد گران شده‌اند. می‌توان این رشد کمتر را به انتظار نسبت به واردات خودرو و همچنین کوتاه شدن دست دلالان از این بازار با عرضه خودرو در بورس مرتبط دانست.

با این حال با توجه به انتظار برای ورود نخستین خودروهای وارداتی به کشور در دی‌ماه، احتمال دارد مسیر قیمت خودرو در ماه آینده معکوس شود؛ هر چند روند قیمت دلار همچنان به عنوان یک عامل کلیدی نقش خواهد داشت.

بازدهی بازارها در آذر

منبع
تجارت نیوز
شبکه اطلاع‌رسانی طلا، سکه و ارز