حباب سکه در مرداد ماه کاهش یافت

حباب سکه کاهش یافت
تاریخ تحریر: 9 شهریور1401
با کاهش سطح انتظارات تورمی ناشی از احیای برجام، بخشی از حباب سکه در مرداد ماه تخلیه شد. به باور تحلیلگران فنی در صورتی که سکه زیر محدوده 13 میلیون و 800 هزار تومان باقی بماند، معامله گران بیشتری ترجیح خواهند داد که در موقعیت فروش قرار بگیرند و احتمال افت بیشتر تقویت خواهد شد.


با ریزش دلار، حباب سکه تخلیه شد
طی این هفته علی‌رغم رشد قیمت دلار ، قیمت سکه با افتی 0.8 درصدی همراه شد. به این ترتیب میزان حباب سکه از یک میلیون و 750 هزار تومان به حدود یک و نیم میلیون تومان کاهش یافت که افت 13 درصدی را نشان می‌دهد. اما اتفاق عجیب آن است که سکه امامی نسبت به قطعات کوچک‌تر افت شدیدتری داشت. بر خلاف ریزش 13 درصدی حباب سکه امامی، حباب نیم سکه 1.5 درصد، حباب ربع سکه 0.7 درصد و حباب سکه گرمی صرفا 1.1 درصد کاهش یافت. این اتفاق موجب این گمانه‌زنی شد که سکه امامی از سوی معامله‌گران بزرگ و یا بازارساز جهت فشار به بازار طلا با افزایش عرضه مواجه شده باشد.
در مقطع کنونی ریسک خرید سکه بالاست؛ چراکه در صورت احیای برجام و ریزش قیمت دلار، حباب سکه احتمالا تخلیه شده و قیمت سکه بیش از دلار کاهش یابد. همانطور که در نمودار زیر مشاهده می‌شود حباب سکه در سال‌های ابتدایی دهه 90 در ادوار زیادی حتی منفی بوده است.

نمودار روند حباب سکه

علت نوسانات بازار سکه چیست؟
هرچند که مذاکرات هسته‌ای به نتیجه قطعی منجر نشده تا تاثیر اساسی بر بازارها بگذارد؛ اما در چنین وضعیتی دولت با خبردرمانی سعی بر کنترل بازارها داشته و تاکنون هم در این کنترل کردن موفق بوده است. با وجود بحران اقتصاد در جهان، وضعیت نزولی اونس طلا کماکان ادامه دارد و مانع از رشد سکه شده است. سکه‌بازان امیدوارند که دلار روند افزایشی سریع‌تری بگیرد و قیمت این ارز
سقف قیمت قبلی خود را پس بگیرد. به باور برخی فعالان بازار، بدون صعود دلار به کانال بالاتر، افت سکه ادامه خواهد یافت و تا زمانی که بازارها بلاتکلیف هستند، روند قیمتی نیز به همین شکل ادامه دارد.


منبع
اکوایران

جهت مطالعه این تحلیل وارد شوید