چه عواملی موجب ریزش قیمت خودرو شد؟

بازده

ریزش قیمت خودروها
تاریخ ۱۲ دی ۱۴۰۱

از روز شنبه قیمت خودرو بعد از ۵۰ روز کاهشی شد. بازگشت دلار از قله ۴۴ هزار تومانی و انتشار خبر خوب از پذیرش اولین خودروهای وارداتی در بورس کالا عوامل کاهشی در بازار خودرو هستند. هر چند آینده قیمت‌ها احتمالاً بیش از هر چه در گروی آینده قیمت دلار باشد اما واردات خودرو عامل اثرگذاری بر قیمت‌ها خواهد بود.


عرضه خودروهای وارداتی چه تاثیری بر قیمت می‌گذارد؟
قیمت دلار در هفته‌های اخیر افسار بازار را به دست گرفته بود و قیمت خودروهای داخلی و خارجی رشد عجیبی را به دنبال صعود دلار تجربه کرده بودند. اما حالا که نرخ ارز از اوج ۴۴ هزار تومانی بازگشته و بیش از ۳ هزار تومان کاهش یافته است، برخی خریداران در بازار خودرو نیز دست نگه داشتند. از طرفی، خبر مهم دیگری هم سیگنال کاهشی به قیمت خودرو می‌دهد؛ روز گذشته اعلام شد ۲۱ هزار دستگاه خودروی وارداتی در بورس پذیرش شده‌اند.
بنابراین، احتمالاً می‌توان امید داشت نخستین محموله خودروهای وارداتی در هفته آینده در بورس کالا عرضه شوند. اگرچه فعلا تعداد خودروهای وارداتی اندک است، اما انتظار می‌رود با تداوم روند ورود خودرو به کشور، این اتفاق اثر کاهشی خود را بر قیمت خودرو بگذارد. خودروهای پذیرش‌شده ۱۹ هزار دستگاه از محصولات چانگان از سوی خودروسازی سایپا و ۲ هزار و ۱۴۰ دستگاه از محصولات کیا از سوی شرکت کوشا خودرو نگین به عنوان نخستین خودروهای وارداتی در بورس کالا هستند.


افت قیمت خودرو پس از ۵۰ روز
طی هفته جاری قیمت خودرو برای اولین بار از ۲۱ آبان کاهش یافت و افت ۳.۳ درصدی قیمت خودروهای داخلی را به همراه داشت. با این حال، خودروهای چینی که معمولا با تاخیر به اتفاقات واکنش می‌دهند همچنان در مسیر صعودی قرار داشتند و ۰.۳ درصد افزایش قیمت را تجربه کردند.

فیروز نادری، نمایشگاه‌دار و کارشناس صنعت خودرو گفت: از صبح روز شنبه قیمت خودرو با کاهش شدیدی مواجه شد. این کاهش قیمت به‌گونه‌ای بود که برخی از خودروها مثل پژو ۲۰۷ طی یک روز ۱۰۰ میلیون تومان کاهش قیمت را تجربه کرد. یکی از دلایل این ریزش ناگهانی قیمت‌ها، روی کار آمدن مدیر جدید بانک مرکزی است که در اولین صحبت‌های خود وعده کاهش نرخ ارز را داد. البته در همان روز قیمت دلار ریزشی نیز شد و این عامل بسیار  تاثیرگذاری در بازار خودرو است.

افت قیمت خودرو با کاهش دلار

موعد ریزش قیمت خودرو فرا رسید؟
در شرایط فعلی، با وجود حجم نقدینگی بالا و انتظارات تورمی، افراد ریزش‌ قیمت‌ها را فرصتی برای ورود به بازار می‌دانند. حل مشکلات بازار خودرو نیازمند رفع مسائل بنیادی‌ است؛ بنابراین به نظر می‌رسد اصلاحات قیمت موقتی است.
از روز شنبه با ریزش قیمت‌ خودروها، تعداد فروشنده‌ها در بازار دوچندان شده است؛ این درحالیست که خریداری در بازار یافت نمی‌شود. در شرایط فعلی خریداران منتظر کاهش بیشتر قیمت‌ها هستند. به نظر می‌رسد اگر نرخ دلار در همین کانال‌های فعلی کنترل یا کاهشی شود، در بازار خودرو تاثیر می‌گذارد و روند کاهش قیمت‌ها ادامه می‌یابد
.


منبع
تجارت نیوز
اخبار خودرو