زیان سهامداران پالایش یکم چه زمانی جبران می‌شود؟

 

زیان سهامداران پالایش چه زمانی جبران می‌شود؟
تاریخ تحریر 25 تیر 1401
سال
1399 و در روزهایی که شاخص کل بورس برای گذر از مرز دو میلیون واحد کمین کرده بود ، وعده عرضه صندوق های دولتی از سوی دولتمردان داده و قرار شد باقی‌مانده سهام دولتی را در برخی صنایع به بازار عرضه کنند. این صندوق‌ها بنا بود با 20 تا 30 درصد تخفیف به مردم واگذار شوند تا مردم از سود آن منتفع شوند ؛ اما با گذشت دو سال از آن روزهای رویایی ، تنها ضرر و زیان متوجه سهامداران این صندوق‌ها شده است.


صندوق پالایش: توزیع ثروت یا زیان بین سهامدارن ؟
در آن زمان بارها تاکید شد که صندوق‌ پالایش یکم فرصت خوبی برای توزیع ثروت بین آحاد ایرانی است. نکته جالب این بود که وزیر سابق اقتصاد در آن زمان بارها تاکید کرد که با توجه به تخفیف 20 درصدی قیمت صندوق ، اگر فردی پنج میلیون تومان از آن را بخرد یک میلیون تومان از ثروت ملی بهره‌مند می‌شود. این صندوق در شرایطی عرضه شد که بورس روند نزولی به خود گرفته بود و اختلاف وزارتخانه‌های نفت و اقتصاد بر سر مدیریت این صندوق ، بهانه‌ای برای ریزش پر قدرت بورس شد. به دنبال عرضه پالایش یکم همزمان با ریزش بازار، هر واحد این صندوق که در روز عرضه 10 هزار تومان قیمت داشت ، به پنج هزار تومان رسید و ارزش آن نصف شد.
این کاهش قیمت ادامه‌دار در حالی است که تمامی مولفه های تاثیرگذار بر سهم های موجود در این صندوق مانند نرخ دلار، قیمت نفت و کرک اسپرد صنعت پالایشگاهی طی مدت اخیر روند افزایشی داشتند و انتظار می‌رود که سود این صندوق‌ نیز افزایش یابد؛ در صورتی که قیمت هم‌چنان با ارزش واقعی فاصله‌‌ی 25 درصدی دارد.


سازمان بورس برای جبران ضرر سهامداران چه راهکارهایی دارد؟
در این راستا سازمان بورس و اوراق بهادار راهکار سه‌گانه‌ای را در جهت نزدیک‌تر شدن صندوق‌‌های دولتی مانند پالایش یکم به ارزش ذاتی خود پیشنهاد کرد. اولا قرار شد اشخاص غیردولتی سهامدار این صندوق‌ها‌ بتوانند اعمال رأی کنند. پیش از این تنها دولت امکان تاثیرگذاری مستقیم در مجمع صندوق‌ها را داشت و سایر سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی امکان مشارکت در تصمیم گیری ها را نداشتند. ثانیا صندوق‌ها می‌توانند ترکیب سبد سهام را تغییر داده و بازارگردان نیز داشته باشند. ثالثا امکان فروش واحدهای ممتاز این صندوق‌ها در یک مزایده و واگذاری آن به بخش خصوصی برای جذب نقدینگی بیشتر یکی دیگر از پیشنهادهای مطرح شده در این خصوص بود. چند روز گذشته مجید عشقی ، رئیس سازمان بورس اعلام کرد که باید اساسنامه این دو صندوق اصلاح شود که اقدامات لازم انجام شده است. به گفته وی این پیشنهادات در دولت وجود دارد و سازمان پیگیر آن است تا هر چه سریعتر ابلاغ و اجرا شود.


در صندوق پالایش سرمایه‌گذاری کنیم؟
صندوق پالایش یکم در کف یک مثلث نزولی قرار گرفته است. در شرایط فعلی باید منتظر ماند تا سهم از این مثلث خارج شده سپس راجع به سرمایه‌گذاری در آن تصمیم گیری نمود. اگر شکست قیمت به سمت پایین صورت بگیرد تا محدوده‌ی حمایتی 6
,700 تومان احتمال کاهش می‌باشد. در صورتی که قیمت در 7,800 تومان رو به بالا شکسته شود ، آنگاه انتظار می‌رود که قیمت دوباره در مدار صعودی قرار گیرد که در این صورت اولین هدف روی 9,300 تومان و پس از آن قیمت شانس رشد تا 11,200 تومان که سقف تاریخی است را نیز دارد. از آنجایی که ارزش ذاتی روز به ازای هر واحد صندوق حدودا 12,500 تومان است ، سرمایه‌گذاری در محدوده قیمت‌های فعلی کم ریسک ارزیابی می‌شود.

تحلیل تکنیکال پالایش

 

منابع
نبض بورس
بورسان

 

جهت مطالعه این تحلیل وارد شوید