نتیجه تلاطم بازار خودرو چه خواهد شد؟

بازده

پیش بینی بازار خودرو
تاریخ ۳ بهمن ۱۴۰۱

بازار خودرو با ابرحبابی کم‌سابقه مواجه شده است. به طوری که قیمت خودروهای خارجی تا ۵ برابر ارزش واقعی رشد کرده و خودروهای داخلی هم در سقف قیمتی قرار گرفته‌اند. بررسی روند قیمت خودرو طی سال‌های اخیر نشان می‌دهد که سیاست‌گذاری‌های اشتباه نه تنها باعث کاهش التهاب بازار خودرو نشده بلکه مدام بر حباب خودرو افزوده است.


تلاطم بازارها نتیجه سیاست‌گذاری غلط دولتی
بی‌ثباتی اقتصادی گسترده که در ۵ سال اخیر شدیدتر هم شده مردم را به سمت سرمایه‌گذاری‌های مختلف برای حفظ ارزش پول کشانده است؛ اتفاقی که علاوه بر بازار خودرو همه بازارهای دارایی اعم از ارز، سکه، مسکن و بورس را متلاطم کرد.
در کنار این هجوم پول‌ها به بازار خودرو که خود نتیجه سیاست‌گذاری غلط دولتی‌ها بود، دولت و خودروساز از طریق کاهش عرضه خودرو بر التهاب بازار خودرو افزودند.

به عنوان نمونه روند قیمت دلاری پژو ۲۰۶ در بازار در تصویر زیر نمایش داده شده که می‌توان روند آن را به تک‌تک خودروهای بازار تعمیم داد.

روند افزایشی قیمت خودرو


پیش بینی بازار خودرو

دی‌ ماه امسال با جهش ناگهانی نرخ ارز، التهاب به بازار خودرو رسید؛ اما با توقف رشد نرخ ارز رفته رفته قیمت صعودی خودروها نیز به ثبات رسید. نوسان‌های بازار ارز، عدم اعتماد خریداران و فروشندگان نسبت به کاهش نرخ ارز و نبود معامله در بازار خودرو، سبب شد تا قیمت خودرو به ثبات برسد. البته اخبار قرعه‌کشی ایران خودرو و عرضه خودرو در بورس کالا، باعث شد تا بازار خودرو با تمایلی اندک، شاهد یک تا ۲ درصد کاهش قیمت باشد.

این روند تقریبا تا اواخر ماه ادامه یافت اما در روزهای پایانی دی ماه دوباره افسار نرخ ارز رها شد تا بار دیگر شاهد رشد صعودی قیمت‌ خودرو در بازار باشیم. کارشناسان معتقدند با توجه به افزایش ۹ درصدی نرخ ارز طی یک ماه انتظار واکنش با تاخیر قیمت خودرو نسبت به این تغییرات را خواهیم داشت.