رشد تاریخی بورس مجددا تکرار می‌شود؟

رشد بورس تکرار می‌شود؟
تاریخ تحریر 26 اردیبهشت 1401
میزان تورم در کشور افزایش یافته است؛ بازار سهام در ایران به‌ طور تاریخی همبستگی بالایی با نرخ تورم و متعاقبا تغییرات قیمت ارز دارد و بسیاری بر این باور هستند که با افزایش انتظارات تورمی در وضعیت کنونی و جاماندن بازار ارز در سال‌ گذشته از تورم می‌توان انتظار رونق دوباره بازار سهام را داشت.کاهش نرخ بانکی باعث انفجار بورس
شد
پیمان مولوی، کارشناس اقتصادی می‌گوید:
 از مرداد 1398 تا زمان ریزش بورس در سال 1399 شاخص حدودا 657 درصد رشد کرده است؛ در صورتی که تورم در آن زمان حدود 40 درصد بوده است. دلیل رشد بورس کاهش شدید نرخ بهره بین بانکی از 18 درصد در اول فروردین به 8 درصد در خرداد سال 1399 بود که در نهایت باعث انفجار و حرکت سرمایه‌گذاری ها به سمت بورس شد.
درحال حاضر رشد بورس نسبت به
 تورم کند است؛ علت این کندی عدم رشدهای سابق و نبود ابزارهای سال 1399 در بازار است. اکنون نرخ بهره بین بانکی نزدیک به 21 درصد و نرخ اوراق تا چند سال آینده به 22 الی 24 درصد خواهد رسید. سهامدار منطقی با کنار هم گذاشتن این مولفه‌ها می‌تواند نتیجه بگیرد که بورس دیر یا زود رشد می‌کند اما با توجه به ریسک های موجود اقتصاد کلان بهتر است دست به عصا وارد بازار شود.


رشد تاریخی بورس مجددا تکرار می‌شود؟

در شرایط کنونی بسیاری از فعالان بورسی باید برای رونق تورمی دیگری خود را آماده کنند. ذهنیت فعالان بازار سهام نشان می‌دهد که آنها انتظار دارند که صعود قیمت‌ها در بازار سهام ادامه یابد، با این‌حال عده‌ای معتقدند که به دلیل افزایش تورم و کاهش قدرت خرید مردم بخش مهمی از درآمد خانوار ایرانی به پرداخت هزینه‌های جاری زندگی اختصاص می‌یابد و مردم عملا توان زیادی برای پس‌انداز ندارند. از این‌رو می‌توان گفت که پول چندانی به‌ عنوان سرمایه‌های خرد در بین افراد باقی نمانده تا به سمت بازار سهام گسیل کند.
از طرفی مداخله های دولت و ریسک‌های تحمیل‌شده از سوی آن، اعتماد سرمایه‌گذاران را نسبت به این بازار خدشه دار کرده است. لذا می‌توان گفت با توجه به وضعیت کنونی اقتصاد و رقابت نسبی بازارهای خارجی با بورس تهران شاید بعید نباشد که انتظارات خود از این بازار را با سناریوهای مختلف تطبیق دهیم و بر اساس آن برای حضور در این بازار تصمیم‌‌‌‌‌‌‌ بگیریم.


نمودارشاخص کل وضعیت مناسبی دارد
مطابق نمودار تکنیکالی، شاخص کل بورس در تلاش برای رسیدن به بالای محدوده مشخص شده است. طبق گذشته هر بار که شاخص از این محدوده عبور کرده، رشد خیره‌ کننده ای در بازار سهام مشاهده شده است. اگر با عبور از این محدوده، شاخص کل سطح 1 میلیون و 600 هزار واحد را هم بشکند، وارد فاز صعودی جدیدی می‌شود که می‌تواند بسیار قوی‌تر از رشد فعلی باشد.

تحلیل شاخص کل بورس

 

 

 

 

منابع
تجارت‌نیوز
دنیای اقتصاد

جهت مطالعه این تحلیل وارد شوید