کدام بازار در اردیبهشت ماه بیشترین بازدهی را داشت؟

بازدهی بازارهای مالی در اردیبهشت1401

تاریخ تحریر 2 خرداد 1401
دومین ماه سال 1401 با رشد اکثر بازارهای مالی همراه بود. افزایش سطح قیمت‌ها تحت تاثیر حذف ارز ترجیحی و تورم انتظاری در جامعه در رشد بازارها تاثیرگذار بوده است.


دلار به سقف قبلی نزدیک شد
قیمت دلار صرافی ملی در اردیبهشت ماه، 1.4 درصد رشد داشت. نرخ دلار در بازار آزاد نیز همراه با نوسان‌های متعدد وارد کانال 30 هزار تومانی شد و بازدهی 10 درصدی را کسب کرد. توقف در روند مذاکرات عامل اصلی نوسان دلار بود که با از سرگیری دور جدید مذاکرات و دستیابی واقعی به توافق، می‌توان انتظار کاهش قیمت دلار را داشت.


طلا و سکه در صدر جدول رشد بازارها
قیمت طلا و سکه، نیز در دومین ماه سال، نوسانات زیادی داشت. به گونه‌ای که هر دو در طول ماه ، در کانال‌های مختلف جابه‌جا شدند. قیمت طلا در ماه گذشته، 6.67 درصد بازدهی مثبت داشت. قیمت طلا در آخرین روز فروردین 1401، یک میلیون و 304 هزار و 71 تومان بود؛ در حالی که بازار در در روز 31 اردیبهشت، به قیمت یک میلیون و 391 هزار و 101 تومان رسید.
خریداران بازار سکه نیز ماه گذشته سود کردند. رشد قیمت سکه طرح جدید، 10.52
 درصد بود. این بیشترین بازدهی در میان بازارها است. قیمت سکه در روز پایانی فروردین، 13 میلیون و 120 هزار تومان بود و در روز پایانی اردیبهشت، به 14 میلیون و 500 هزار تومان رسید.


بازدهی بازار سرمایه از آغاز سال مثبت بوده است
در وجه دیگری از
 بازدهی بازارها در اردیبهشت 1401، شاخص کل بورس در آخرین روز در سطح یک میلیون و 579 هزار واحدی ایستاد. این رقم به معنای رشد 4.46 درصدی شاخص کل است. روند صعودی تند و تیز بازار سرمایه که از فروردین ماه آغاز شده بود، در اردیبهشت با شیب ملایم به مسیر خود ادامه داد. کارشناسان بازار سرمایه معتقدند اگر دولت اقدام به صدور بخشنامه‌های یک‌ شبه نکند می‌تواند روند خوبی داشته باشد.


ابهام در واردات؛ محرک رشد قیمت خودرو
در ادامه بررسی بازدهی بازارها در اردیبهشت
1401، باید به مسکن اشاره کرد که به گزارش مرکز آمار، شاخص قیمت در این گروه نسبت به ماه قبل 5.2 درصد افزایش داشت.
بازار خودرو هم از این افزایش قیمت ها بی‌بهره نبود و توانست رشد 5.5 درصدی را به ثبت برساند. در بازار خودرو علاوه بر مذاکرات و نوسانات قیمت دلار، موضوع ابهام در واردات موثر بوده و به رکود تورمی در بازار منجر شده است.


ارزهای دیجیتال سقوط کردند
بازار جهانی ارزدیجیتال، در ماه گذشته وضعیت بسیار بدی را تجربه کرد. برخی ارزها تا 90 درصد ارزش خودشان را از دست دادند. بیت‌کوین نیز از این ریزش در امان نماند ؛ فشار فروش در بازار قیمت را تا سطح 26 هزار دلار کاهش داد و افت 31 درصدی را ثبت نمود.

مقایسه بازدهی بازارها در اردیبهشت1401

منابع
شبکه اطلاع‌رسانی طلا، سکه و ارز
مرکز آمار ایران

جهت مطالعه این تحلیل وارد شوید