سیگنال‌های سیاسی قیمت دلار را صعودی کرد

بازده

پیش بینی قیمت دلار
تاریخ ۲۸ دی ۱۴۰۱

قیمت دلار پس از ۲۰ روز به سقف قبلی خود رسید. رکورد جدید صادرات نفت ایران مهم‌ترین سیگنال کاهشی دلار و قطعی گاز صنایع، خبر تحریم سپاه و نگرانی‌های بودجه‌ای مهم‌ترین محرک‌های رشد آن ارزیابی می‌شوند.


کسری بودجه و تورم سیگنالی برای صعود دلار
قیمت دلار پس از یک دوره حبس قیمتی زیر مرز ۴۱۵۰۰ تومان، امروز به ۴۲۲۵۰ تومان یعنی بیشترین سطح حدود ۲۰ روز گذشته رسید. تلاش دلار برای عبور از نیمه کانال ۴۱ هزار تومان ۱۰ روز پیش هم ناکام مانده بود اما در نهایت امروز امروز دلار بالای کانال ۴۲ هزار تومانی قرار گرفت.

سخنگوی بانک مرکزی روز گذشته از حذف دامنه نوسان‌ تمام معاملات دلار توافقی و یورو توافقی در بازار متشکل ارزی ایران خبر داد. این اقدام به معنای آن است که صرافان و صادرکنندگان مجاز خواهند بود بدون هر گونه سقف قیمتی به معامله اسکناس ارز بپردازند که می‌تواند رشد نرخ دلار توافقی و افزایش تمایل صادرکنندگان به عرضه ارز را موجب شود.

هم‌چنین رویترز این هفته اعلام کرد فروش نفت کشور در ماه‌های اخیر افزایش یافته و به رغم عدم احیای برجام به بالاترین میزان طی ۳ سال گذشته رسیده است. با وجود بن‌بست مذاکرات احیای برجام و همچنین تسخیر بخشی از بازار نفت ایران توسط روسیه، به نظر می‌رسد بایدن به دلیل بحران انرژی ناچار بوده دست ایران را در فروش نفت بازتر بگذارد که این امر موجب ارزآوری بیشتر برای اقتصاد شده است؛ اما این مولفه‌های سیاسی که عرضه بیشتر ارز را در بازار به همراه داشتند، ناتوان از نزول قیمت دلار در بازار بودند.

حدود ۳۵ درصد از ارز سامانه نیما به طور مستقیم از صنعت پتروشیمی تامین می‌شود، قطعی گاز صنایع و مخصوصاً پتروشیمی‌ها، نگرانی‌های مربوط به کسری بودجه سال آینده و پیچیده‌تر شدن احیای برجام از مهم‌ترین سیگنال‌های صعودی برای دلار دانست.


پیش بینی قیمت دلار
با وجود خارج شدن قیمت دلار از کانال ۴۱ هزار تومانی و احتمال مجدد صعودی شدن روند، معامله‌گران معتقدند که بازارساز با تمام توان اجازه آغاز دور جدیدی از نوسانات را نخواهد داد. احتمال وقوع نوسانات جدید به اعتبار رئیس کل جدید بانک مرکزی آسیب می‌زند و به همین دلیل انتظار دارند که بازارساز با قدرت زیادی در روزهای آینده در موقعیت عرضه قرار بگیرد.
از منظر تکنیکالی برای نزول‌ قیمت نیاز به نفوذ و تثبیت زیر محدوده قیمتی ۳۹۵۰۰-۳۸۰۰۰ تومان دارد. وقوع این مهم می‌تواند در میان مدت اهداف نزولی حدود قیمتی ۳۶۱۶۵ و ۳۴۲۸۰ تومان را برای قیمت دلار در پی داشته باشد
.

پیش بینی دلار