شرایط وام سهام عدالت چیست؟

سهام عدالت چیست؟
تاریخ تحریر: 24 مرداد 1401 
سهام عدالت نوعی سهام یارانه ای محسوب می‌شود که با هدف تامین عدالت اجتماعی در اقتصاد ایران تصویب و به اقشار کم درآمد واگذار شد. در زمان اوج بورس و زمانی که قیمت سهام عدالت روز به روز بیشتر می‌شد، حسن روحانی به مردم توصیه کرد سهام عدالت خود را نفروشند چراکه به زودی هم قیمت خانه و زمین می‌شود؛ اما حالا با این سهام تنها می‌توان وام 10 میلیونی گرفت. در ادامه به شرح بیشتر پیرامون سهام عدالت می‌پردازیم.


سهام عدالت چیست؟
سهام عدالت با هدف خصوصی‌سازی و واگذاری سهام شرکت‌های دولتی به اقشار کم درآمد جامعه از زمان دولت نهم اجرا شد. این طرح شامل سهام حدود 50 شرکت دولتی مشمول
اصل 44 قانون اساسی، که خصوصی‌سازی برخی فعالیت‌های اقتصادی را مجاز می داند، می‌شود. افرادی که سهام عدالت به آن‌ها تعلق گرفته جز سهامداران شرکت‌های بورسی و فرابورسی در نظر گرفته می‌شوند؛ هرچند لازم به ذکر است که فقط 70 درصد این شرکت‌ها در بورس حضور دارند و سهامشان قابل معامله در بورس است.
سهام عدالت ابتدا 500 هزار تومان و سپس 1 میلیون تومان برای هر شخص تعیین شد که اجازه برداشت سهام خود را تا موعد مقرر نداشتند و فقط سود سهام در فواصل زمانی مشخص برای مشمولان سهام عدالت پرداخت می‌شد. همچنین تخمین زده شده است به نرخ امروز ارزش هر سهم حدودا بین
10 تا 15 برابر شده باشد.


نحوه فروش سهام عدالت
از اوایل سال 99 طرح آزادسازی سهام عدالت اجرایی شد که بر اساس
آن سهامداران می‌توانند نسبت به معامله سهامشان در بورس اقدام کنند. در صورتیکه سهامدار بخواهد نسبت به فروش سهام خود در بازار بورس اقدام کند باید روش آزادسازی مستقیم را انتخاب کند؛ در این روش فرد مدیریت سهام خود را مستقیما برعهده گرفته و می‌تواند یا سهام را نگه داشته و یا نسبت به فروش سهام عدالت خود اقدام کند.
اما اگر فرد قادر به کنترل سهام خود نباشد می‌تواند فروش سهام عدالت خود را به بانک‌ها بسپارد. بنابراین با مراجعه به بانکی که سود سهام عدالت به آن پرداخت می‌شده می‌تواند فرمی را نسبت به فروش 30 درصدی سهام عدالت خود تکمیل و درخواست فروش خود را از طریق بانک ثبت کند . پس از ثبت این درخواست، مسئولیت فروش سهام فرد به بانک واگذار خواهد شد.
در تصویر زیر سهم هر صنعت از پورتفوی سهام عدالت و ارزش روز آن نمایش داده شده است.

ارزش امروز سهام عدالت
جاماندگان سهام عدالت به کجا مراجعه کنند؟
محمدرضا پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درباره جاماندگان سهام عدالت اعلام نمود: قرار است که جاماندگان سهام عدالت به زودی شناسایی و واگذاری مجدد انجام شود. فعلا منتظر آیین نامه اجرایی دولت از سوی وزارت اقتصاد هستیم و دولت نیز اعلام کرده در حال شناسایی سهام قابل واگذاری است.
در حال حاضر هر چند زمزمه‌هایی مبنی بر شروع ثبت نام سهام عدالت در سال جدید به گوش می‌رسد اما هیچ اطلاعیه رسمی در این خصوص ارائه نشده است. به محض اعلام رسمی از نهادهای دولتی، این موضوع را بررسی می‌کنیم.


شرایط وام سهام عدالت چیست؟
از مدتی قبل قرار شد مردم بتوانند با استفاده از سهام عدالت خود وام بگیرند. برخی از بانک‌ها از جمله بانک ملی و سپه به دارندگان 
سهام عدالت وام می‌دهند. اما دو مسئله وجود دارد اولا مبلغ وام سهام عدالت اندک است ثانیا این وام در برخی بانک‌ها در قالب کارت اعتباری است که استفاده از آن شرایط خاص خود را دارد. مبلغ وام سهام عدالت 50 درصد ارزش روز سهام عدالت است. همه دارندگان سهام عدالت می‌توانند این وام را دریافت کنند؛ چه آنها که روش مستقیم را برای فروش سهام خود انتخاب کرده‌اند و چه آنها که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند.
نکته حائز اهمیت این است که تنها افرادی می‌توانند وام سهام عدالت را دریافت کنند که هیچ سهمی از سبد سهام عدالت خود را نفروخته باشند؛ اگر مشمولان حتی یک سهم از پرتفوی خود را فروخته باشند، نمی‌توانند وام را دریافت کنند. افرادی که سهام عدالت آنها توقیف شده هم امکان دریافت وام را ندارند.


مبلغ وام سهام عدالت چقدر است؟
مبلغ وام سهام عدالت برای دارندگان سهام عدالت یک میلیونی تا سقف 14 میلیون تومان و برای دارندگان سهام 523 هزار تومانی تا سقف 7 میلیون تومان است. این وام در اقساط 36 ماهه و با نرخ سود 18 درصد پرداخت می‌شود. البته بانک در شرایط دریافت این وام، عنوان کرده که اگر متقاضی ظرف 36 روز پس از دریافت وام، آن را کامل بازگرداند هیچ سودی به آن تعلق نمی‌گیرد.
نکته مهمی که درباره وام سهام عدالت بانک ملی وجود دارد این است که این وام در قالب نقدی نیست و در قالب کارت اعتباری است که قابل استفاده برای خرید از فروشگاه‌هایی است که با این بانک طرف قرارداد باشند.سخن آخر...
گفتیم که سهام عدالت با هدف فقرزدایی و توزیع عادلانه ثروت به اقشار کم درآمد اختصاص یافت؛ اما از زمان آغاز طرح آزادسازی سهام عدالت ارزش آن به شدت کاهش یافته و وعده‌های مسئولان در مورد آن عملی نشده است. چندین سال است که نام هیچ فرد جدیدی به این لیست افزوده نشده است و صاحبان فعلی آن هم به ثروت سرشاری دست نیافته اند. 
دولت فعلی نیز قول هایی را به مردم راجع به سهام عدالت داده است که باید دید آیا می‌تواند وفای عهد کند یا به مانند مسئولان گذشته صرفا وعده های توخالی می‌دهد.منبع
تجارت‌نیوز

جهت مطالعه این تحلیل وارد شوید