قیمت خودرو عقب ماندگی از دلار را جبران کرد

بازده

جهش خودروهای داخلی
تاریخ ۲۳ آذر ۱۴۰۱

روند افزایش قیمت در بازار خودرو و مقایسه آن با نخستین روز آذرماه، نشان‌دهنده افزایش قیمت شدید ماشین‌ها طی چند روز اخیر بوده است. رشد قیمت خودرو با رکوردشکنی دلار شتاب گرفت و شاهد رشد بیش از ۳۰ میلیون تومانی در برخی خودروها بودیم.


ثبت بازدهی ۲۴ درصدی خودروهای داخلی در ماه اخیر
شاخص قیمت خودروهای داخلی در نیمه نخست سال تقریباً بدون تغییر بود اما طی یک و نیم ماه اخیر به ناگهان درصدد جبران عقب‌ماندگی خود از نرخ دلار برآمد و ۲۴ درصد رشد کرده است. خودروهای چینی که اولاً کم‌معامله‌ترند و ثانیاً به دلیل آزادسازی واردات خودرو با احتمال افت قیمت مواجه هستند، رشد کمتری نسبت به خودروهای داخلی داشتند. شاخص قیمت خودروهای چینی در حرکت صعودی قیمت خودرو طی یک ماه و نیم گذشته ۱۲ درصد رشد کرده است. بنابراین، به طور میانگین قیمت خودروهای داخلی و چینی ۱۸ درصد رشد را در یک و نیم ماه تجربه کرده‌اند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در این شرایط در مجلس وعده داد که بازار خودرو را از آشفتگی‌های ارزی نجات خواهد داد. وی عنوان کرد: عرضه و تقاضای بازار خودرو متوازن نیست، این موضوع ناشی از آشفتگی نظام ارزی است.

مقایسه بازدهی های دلار و خودرو

پیش‌بینی قیمت خودرو در روزهای آینده

فیروز نادری، کارشناس صنعت خودرو گفت: از صبح روز گذشته، قیمت خودرو روند کاهشی را آغاز کرد. این کاهش قیمت برای همه خودروها بود و خودرو خاصی دچار نوسان قیمت نمی‌شود. یکی از اصلی‌ترین دلیل افزایش قیمت خودرو علاوه ‌بر جهش قیمتی دلار در بازار و انتظارات تورمی، نزدیک شدن خودروهای وارداتی به کشور است.

کاهش قیمت خودرو بر سطح معاملات بسیار تاثیر گذاشت. زمانی که قیمت خودرو به صورت روزانه افزایش پیدا می‌کرد، تعداد خرید و فروش در بازار بسیار بالا بود. اما با کاهش قیمت خودرو از امروز، سطح معاملات پایین آمد. چراکه مردم در این شرایط منتظر کاهش بیشتر قیمت‌ها هستند و خریدی انجام نمی‌دهند. کاهش قیمت به اندازه افزایش قیمت نخواهد بود و به نظر می‌رسد نهایتاً بازار ۱۰ درصد کاهش قیمت را پس از جهش‌های پی‌درپی قیمت‌ها را تجربه کند.


منبع
اکوایران
تجارت نیوز