رشد دومینو وار بازارها: نوبت رشد قیمت مسکن رسید؟

بازده

پیش بینی بازار مسکن

تاریخ ۷ دی ۱۴۰۱

مدتی قبل بود که بانک مرکزی گزارشی منتشر کرد که نشان می‌داد ۱۳۵ سال طول می‌کشد تا یک کارگر بتواند صاحب خانه شود. این گزارش بیانگر این است که مردم تا چه حد از دستیابی به اولین نیاز یک زندگی عادی یعنی سرپناه، ناتوان شده‌اند! با افزایش انتظارات تورمی بازارهای ارز، سکه و طلا و حتی خودرو به دلیل کم‌هزینه‌تر بودن برای ورود خریداران، سقف شکنی های پی‌درپی را تجربه کرده‌اند. بررسی های تاریخی نشان می‌دهند که بعد از تثبیت این بازارها، مسکن طلایه‌دار رشد خواهد شد.


همبستگی دلار با مسکن، بار دیگر موجب جهش قیمت خواهد شد؟
از مردادماه سال گذشته با آغاز به کار دولت سیزدهم دلار و مسکن هر دو افزایش قیمت بی‌سابقه‌ای را تحت تاثیر عوامل مختلف به ویژه اخبار و تحرکات سیاسی تجربه کرده‌اند. این روند همچنان نیز حفظ شده و قیمت‌ها را به قله رسانده است.
در خصوص چشم انداز آینده مسکن علیرضا مهدی زاده، کارشناس بازار مسکن بیان نمود: در حال حاضر با کسری بودجه شدید دولت و چاپ پول روبه‌رو هستیم و افق مشخصی راجع ب مذاکرات نداریم. از دو ماه گذشته همزمان با بهم‌ریختگی وضع سیاسی و اقتصادی ما در انتظار حرکت پول‌ها به سمت یکی از بازارها همگام با افزایش انتظارات تورمی بوده‌ایم. در حال حاضر این نقدینگی به سمت بازار ارز و طلا رفته و این دو بازار را متلاطم کرده است، اما دو سناریو برای اینکه در آینده چه اتفاقی رخ خواهد داد، پیش‌روست.

چارت دلار و مسکن


سناریوهای پیش‌روی بازار دلار و مسکن
اگر قیمت دلار در یک بازه یک یا دو ماهه در رقم فعلی تثبیت شود، به دلیل همبستگی نرخ دلار و مسکن و فارغ از قدرت خرید مردم، نرخ مسکن کماکان رشد خواهد کرد؛ یعنی قیمت افزایش می‌یابد و به همان نسبت هم حجم معاملات افت خواهد کرد. در نتیجه یک رکود تورمی در کوتاه‌مدت شکل می‌گیرد و افرادی که در میان‌مدت در بازار طلا و دلار ورود کرده بودند، با کم شدن بازدهی این بازارها در آینده، سرمایه خود را وارد بازار امن‌تری مانند مسکن می‌کنند. که در این صورت پیش‌بینی می‌شود یک رونق نسبی در مسکن ایجاد و قیمت‌ها در سطوح بالاتر تثبیت شود. 
اما سناریو دیگر، ورود دولت، کنترل مجدد بازار و تثبیت دلار در محدوده ۳۵ هزار تومان است. در فاصله ورود دولت و کنترل قیمت‌ها، مقداری نقدینگی از بازار جمع و سوخت می‌شود؛ این سناریو محتمل‌تر از تثبیت دلار در سطوح فعلی است. با وجود اینکه تورم به ۴۴ درصد رسیده است؛ مطابق رفتار همیشگی بازار مسکن، احتمالا قیمت ملک همچنان جلوتر از تورم عمومی حرکت خواهد کرد!


منبع
همفکران
تجارت نیوز