رشد قیمت سکه طلا در بازار شتاب گرفت

بازده

پیش بینی سکه
تاریخ ۲۱‌ آذر ۱۴۰۱

طی یک ‌ماه اخیر و بعد از اوج‌گیری انتظارات تورمی، شاهد افزایش تقاضا در بازارهای مالی و درنتیجه سقف‌شکنی سکه در بازار آزاد بوده‌ایم. قیمت سکه این‌بار کانال ۱۸ میلیون تومان را هم به خود دید و مجدداً با جهش قیمت مواجه شده است.


رشد قیمت سکه در بازار شتاب گرفت
با افزایش انتظارات تورمی تقاضا، بازار سکه به دنبال افزایش قیمت دلار بهم ریخت و فلز زرد رنگ داخلی جهش قابل توجهی را ثبت کرد. جهش قیمتی سکه از جایی شتاب گرفت که بازار ارز کنترل شد و تقاضای موجود در بازار متوجه سکه و طلا شد. به گفته فعالان یکی از مهم‌ترین عوامل نوسانات سنگین در بازار سکه، کمبود فیزیکی این فلز گران‌بها و شرایط راحت خرید از بازار است.

این کمبود عرضه به اندازه‌ای است که تقاضای کاذب در بازار ایجاد کرده به نحوی که سکه امروز رشد ۵ درصدی را ثبت کرده است. احتمال می‌رود که تقاضای احتیاطی تازه‌ای وارد بازار نقدی شده باشد ولی معامله‌گران بزرگ همچنان سعی می‌کنند با احتیاط در قیمت‌های فعلی گام‌های خرید خود را تنظیم کنند.

تحلیل تکنیکال سکه

حباب ربع سکه ۱۰۰ درصد شد
نیم سکه و ربع سکه به دلیل قیمت پایین‌تر از سکه تمام با افزایش مضاعف تقاضا مواجه شدند که منجر به معامله در قیمت‌هایی بسیار بالاتر از ارزش ذاتی شد. در شرایط کنونی فاصله بین قیمت بازار سکه تمام و نیم سکه با ارزش ذاتی‌شان اختلاف ۳۰ تا ۴۰ درصدی بین این دو نرخ وجود دارد
. اما وضع برای ربع سکه بسیار متفاوت‌تر است؛ نرخ فروش ربع سکه در بازار در کانال ۸ میلیون تومانی درج شده که اختلاف بالای ۱۰۰ درصد با ارزش ذاتی این فلز گرانبها دارد. در واقع می‌توان گفت در شرایط کنونی ربع سکه دو برابر ارزش طلای بکار
رفته در آن در
بازار آزاد خرید و فروش می‌شود.

این قیمت‌های حبابی لغزان هستند و می‌توانند معامله‌گران تازه‌وارد را متضرر کنند. با این حال، نوسان انواع سکه با فاصله زیاد از ارزش ذاتی، نشان می‌دهد که انتظارات بنیادی در شرایط کنونی بیشتر به ادامه رشد قیمت‌ها گره خورده است.


منبع 
اکوایران
اقتصادآنلاین