نزولی شدن قیمت دلار با خبر سفر باقری به نیویورک

قیمت دلار کاهش یافت
تاریخ 28 شهریور 1401
دلار که در معاملات پشت‌خطی دیروز تا یک قدمی 32 هزار تومان (سقف قیمت 1.5 ماهه) صعود کرده بود، امروز با اندکی کاهش پایین‌تر از این سقف یعنی در محدوده 31700-31800 تومان در حال نوسان است؛ این اولین افت دلار پس از 8 مرتبه صعود متوالی است.


به نظر می‌رسد افت دلار پس از 12 روز صعود متوالی، زمانی رقم خورد که محمد مرندی، مشاور تیم مذاکره‌کننده ایران در مذاکرات وین، اعلام کرد علی باقری کنی قرار است همراه رئیسی به نیویورک باشد. وی حضور سرپرست تیم مذاکره‌کننده ایران در نیویورک را فرصتی برای شرکای اروپایی برجام دانست تا آمریکا را ترغیب کنند مسائل باقی‌مانده را حل‌وفصل کند. حضور باقری در آمریکا موجب خوشبینی‌هایی به احتمال خروج مذاکرات از بن‌بست شده است و احتمالا به همین دلیل فروش‌ها در بازار ارز را افزایش داد.


کاهش قیمت دلار روی تابلوی جدید
بازار متشکل ارزی در اقدامی جدید از چهارشنبه گذشته به وب سایت و سامانه معاملات خود «جدول عمق بازار» افزوده است. به این معنا که قیمت، حجم معاملات و پیشنهادات خرید و فروش در بازار متشکل و بازار توافقی، به صورت آنلاین و لحظه‌ای برای عموم قابل مشاهده شده است. بر اساس این داده‌ها، امروز میانگین موزون قیمت دلار در بازار توافقی حدود 30 هزار و 400 تومان بود. این نرخ معاملات بین صرافی‌ها و صادرکنندگان و همچنین صرافان با یکدیگر است.
صرافان از اواخر خرداد مجاز به خرید ارز اسکناس صادرکنندگان با نرخ توافقی شدند. دلار توافقی مبادله شده میان صادرکننده و صراف پس از اعمال یک درصد حاشیه سود صرافی به دست مردم می‌رسد و بر این اساس، میانگین نرخ دلار در صرافی‌ها (نرخ فروش ارز با کارت ملی) امروز 30 هزار و 350 تومان است.

 معاملات دلار در بازار توافقی

افت قیمت دلار فرصت خرید است؟
بخشی از تحلیل گران فنی باور دارند، در صورتی که در روز جاری، اسکناس آمریکایی به زیر محدوده 31 هزار و 200 تومان برود، فروشندگان بیشتری وارد بازار خواهند شد و بازیگران افزایشی به طور موقت فعالیت خود را کاهش خواهند داد.
در این میان برخی از معامله گران باور دارند که دلار در روز یکشنبه تنها یک اصلاح قیمت را تجربه کرده است و خریدهای ارزی در محدوده 31 هزار 500 و 31 هزار و 200 تومان افزایش خواهد یافت. این گروه انتظار دارند که افت قیمت دلار در روزهای آتی ادامه پیدا نکند و پس از اصلاح، دچار رشد قیمت شود. 

 

منبع 
فردای اقتصاد

جهت مطالعه این تحلیل وارد شوید