بازده سرمایه‌گذاری کدام بازار از تورم پیشی گرفت؟

بازده

 

بازدهی بازارهای مالی
تاریخ ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۲

ابتدای دهه ۹۰ با آغاز تحریم‌های نفتی، تورم‌های سنگین و جهش‌های ارزی رقابت بین بازارها شدت گرفت. در این رقابت بورس با ۴ مرتبه و سکه با ۳ بار صدرنشینی بهترین رکوردها را ثبت کرده‌اند. با این حال اگر مبنا را تورم بگذاریم، طی یازده سال هفت مرتبه بورس بالاتر از تورم بوده است.


بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری در شرایط حال حاضر کدام است؟

سرمایه گذاری در ایران به واسطه چالش‌های موجود در فضای اقتصادی همواره با دغدغه‌های بسیار همراه بوده و هست. بازارها با تصمیمات خلق‌الساعه دچار نوسان شده و ثبات لازم در بازارهای مختلف مثل ارز و طلا به واسطه محدودیت‌ها و دستورات مختلف تهدید می‌شود. با وجود تمامی این مشکلات و با درنظر گرفتن این مسئله که سرمایه‌گذاری در شرایط تورمی اقتصاد کشور ما امری اجتناب‌ناپذیر است؛ این موضوع مطرح است که بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری در شرایط حال حاضر کدام است؟


در دهه گذشته بورس برنده بازارها بوده است

برای مقایسه بازدهی بازارها، اگر متوسط رشد سالانه تورم از متوسط بازده سالانه هر بازار کسر شود؛ صرفه سرمایه‌گذاری در هر بازار به دست می‌آید. صرفه بورس نسبت به تورم حدود ۱۷.۸ درصد می‌باشد که با اختلاف بالاتر از سایر رقبا است.

برای یافتن بهترین فرصت سرمایه‌گذاری باید این نکته را در نظر داشت که با توجه به میانگین رشد ۳۶ درصدی نقدینگی و نرخ دلار ۵۰ هزار تومانی، بین ۳۷ تا ۶۰ میلیارد دلار تقاضای جدید در اقتصاد ایران به وجود خواهد آمد و در صورتی که نرخ رشد اقتصادی در محدوده ۳ درصد برای اقتصاد در نظر بگیریم باید منتظر تورم حدود ۵۵ درصدی در سال ۱۴۰۲ باشیم. لذا باید سبد سرمایه‌گذاری را به بهینه‌ترین شکل ممکن بین بازارها تقسیم کرد تا حداقل به اندازه تورم رشد داشته باشد.

 پیش بینی بهترین بازار برای سرمایه گذاری