بازدهی بازارها در فروردین 1401 چگونه بود؟

بازدهی بازارها در فروردین

 

 تاریخ تحریر 06 اردیبهشت 1401

نخستین ماه سال 1401 در حالی به پایان رسید که بازارهای مختلف رشد داشتند. رشد همه جانبه بازارها در اولین ماه از سال بیانگر این است که انتظارات تورمی در جامعه بالا رفته و قرارست تورم هم‌چنان بتازد. در این ماه بورس بیشترین ، دلار کمترین رشد و بیت کوین هم اندکی کاهش را تجربه کردند.

 

دلار وارد کانال 28 هزار تومان هم شد

 قیمت دلار در فروردین، 1.14 درصد رشد داشت. صرافی ملی در روز 28 اسفند سال گذشته، نرخ فروش دلار را 24994 تومان اعلام کرده بود. اما در پایان روز 31 فروردین ماه ، نرخ صرافی ملی 25279 تومان به ثبت رسید. نرخ دلار در بازار آزاد نیز در ماه گذشته نوساناتی داشت و به کانال 28 هزار تومان هم رفت؛ اما مجددا به کانال 27 هزار تومانی بازگشت. این در حالی است که اسفند سال گذشته، قیمت دلار تحت تاثیر خوش‌بینی‌ها به اتمام مذاکرات هسته‌ای، در سطوح 25 و 26 هزار تومان نوسان داشت.

 

 

طلا و سکه هر دو صعودی بودند

در وجه دیگری از بازدهی بازارها در فروردین 1401، قیمت طلا در ماه گذشته، 6.38 درصد رشد کرد. قیمت طلا در آخرین روز کاری اسفند 1400، یک میلیون و 225 هزار و 813 تومان بود. در حالی که بازار در آخرین روز فروردین، با قیمت یک میلیون و 304 هزار و 71 تومان به کار خود پایان داد.
خریداران بازار سکه نیز ماه گذشته سود کردند. رشد قیمت سکه طرح جدید، 6.84 درصد بود. قیمت سکه در آخرین روز کاری اسفند سال گذشته، 12 میلیون و 280 هزار تومان بود و در روز پایانی فروردین به 13 میلیون و 120 رسید. قیمت طلا و سکه، نیز در اولین ماه سال، نوسانات زیادی داشت. به گونه‌ای که هر دو وارد کانال بالاتری شدند. طلا تا حدود یک میلیون و 320 هزار تومان نیز صعود کرد. سکه نیز مرز 13 میلیون و 300 هزار تومان را رد کرد. اما هر دو در ادامه تا حدودی نزولی شدند.

 


مسکن رشد اندکی را تجربه کرد

 به گزارش مرکز آمار ، قیمت هر متر مربع مسکن در تهران در فروردین 1401 نسبت به ماه قبل 2.1 درصد افزایش داشت. طبق گزارش‌های مرکز آمار کاهش تورم نقطه‌ای، ماهانه و سالانه مسکن در تهران در اسفند 1400 صورت گرفته، اما در روزهای اخیر قیمت مصالح ساختمانی افزایش یافته است که این موضوع می‌تواند بر قیمت مسکن موثر باشد.

 


بازدهی بورس بیشتر از همه بازارهای مالی بود

شاخص کل بورس نیز در ماه گذشته رشد کرد. بورس اسفند 1400 را در سطح یک میلیون و 345 هزار و 30 هزار واحدی به پایان رساند؛ آمارها نشان می‌دهد که شاخص کل رشد 12.43 درصدی را تجربه کرده است. بورس با آغاز سال 1401 در وضعیت خوبی به سر می‌برد و کارشناسان بازار سرمایه معتقدند اگر دولت اقدام به صدور بخشنامه‌های یک‌شبه نکند می‌تواند روند خوبی داشته باشد.

 

بیت کوین هم‌چنان رنج می‌زند

 در بازار جهانی ارزهای دیجیتال، بیت کوین به عنوان لیدر این بازار در فروردین ماه تحت تاثیر اخبار جنگ روسیه و اوکراین، کاهش قیمتی 0.02 درصدی را به ثبت رسانید. این بازار هم‌چنان درگیر اخبار جنگ و چالش های اقتصاد جهانی است و در کانال 40 هزار دلاری رنج می‌زند.

بازارها چقدر رشد کردند؟ 

 

بازدهی هیچ بازار مالی به اندازه تورم نخواهد بود

در مدت اخیر بازارهای مالی، تحت تاثیر مذاکرات وین و انتشار اخبار مربوط به آزادسازی هفت میلیارد دلار ارزهای مسدودی ایران در کره جنوبی قرار داشتند که این مسائل توانست قیمت دلار را تا حدودی کاهشی کند اما اثر آن موقت بود. از سویی دیگر، رشد نقدینگی نیز در کشور همچنان و با سرعت ادامه دارد. برخی کارشناسان معتقدند در سال جاری بازدهی هیچ‌ یک از بازارهای مالی به اندازه تورم نخواهد بود.


 

 

 

منابع

مرکز آمار

تجارت نیوز

 

 

جهت مطالعه این تحلیل وارد شوید