بازار خودرو افزایش قیمت حداقل ۳۰ درصدی را در سال جاری تجربه خواهد کرد

بازده

پیش بینی بازار خودرو
تاریخ ۱۹ فروردین ۱۴۰۲

قیمت خودرو که در روزهای پایانی اسفند تحت تاثیر ثبات نسبی نرخ دلار با نوسانات کمی همراه شده بود، طی چند روز گذشته با خبر افزایش قیمت خودروهای کارخانه‌ای شوک جدیدی را تجربه کرد.


مشکل اصلی بازار خودرو چیست؟

قیمت خودرو پس از وقفه چند روزه در واپسین روزهای سال ۱۴۰۱، در سال جدید مجدداً روند افزایشی به خود گرفت و به سطوح قبلی در میانه اسفندماه بازگشت. در هفته‌ای که گذشت شاخص کل خودرو رشد ۵.۳۶ درصدی را تجربه کرد که ناشی از افزایش قیمت ۵.۵ درصدی قیمت خودروهای داخلی به همراه رشد ۵.۳ درصدی خودروهای چینی بود. این رشد قیمت در حالی است که هنوز حواشی مربوط به افزایش قیمت خودرو ادامه دارد. اگرچه روز چهارشنبه در نهایت اعلام شد که شورای رقابت نرخ‌های جدید را به وزارت صمت برای ابلاغ به خودروسازان ارائه کرده است اما دولت مخالف افزایش قیمت است.
قیمت گذاری اشتباه محصولات کارخانجات خودروسازی سال‌هاست به زیان هرچه بیشتر این شرکت‌ها منجر شده است. کارشناسان معتقدند اصلاح قیمت کارخانه باید به نحوی مدیریت شود که مانع از افزایش قیمت‌ها در بازار آزاد شود. این مهم تنها با بهبود سمت عرضه رخ خواهد داد.

نمودار قیمت خودرو و دلار


پیش‌بینی قیمت خودرو در سال ۱۴۰۲

بابک صدرایی، کارشناس صنعت خودرو گفت: اگر نوسانات نرخ ارز به همین شکل ادامه یابد و جهش خاصی در این بازار مشاهده نشود، بازار مجدداً در وضعیت رکودی قرار می‌گیرد. اما اگر دلار شیب صعودی به خود بگیرد و افزایش داشته باشد، قطعاً در بازار خودرو نیز افزایش قیمت ۳۰ الی ۴۰ درصدی خواهیم داشت.

در این میان باید یادآور شد که واردات خودرو تاثیری در قیمت‌ها ندارد؛ چراکه خودروهای وارداتی در مقایسه با خودروهای ایرانی قرار نمی‌گیرند و در یک دسته‌بندی جداگانه خواهند بود. فارغ از پارامترهای مهم تاثیرگذار در قیمت خودرو، یعنی دلار و تورم، قرار است قیمت خودرو در درب کارخانه افزایش پیدا کند که این اتفاق باعث می‌شود بازار خودرو حداقل با افزایش قیمت حدود ۳۰ تا ۴۰ درصدی در سال جاری همراه شود.