نتیجه نهایی مذاکرات، منجر به سقوط آزاد دلار می‌گردد؟

دلار پس از برجام چه می‌شود؟
تاریخ تحریر 15 مرداد 1401

مذاکرات برجامی از روز پنج‌شنبه گذشته در وین پس از یک دوره وقفه طولانی در گفت‌وگوهای مستقیم از سر گرفته شد. آخرین بار ایران و آمریکا با حضور نماینده اتحادیه اروپا در دوحه با یکدیگر مذاکره کردند، اما نتیجه ملموسی از این مذاکرات به دست نیامد. در این دور از مذاکرات، پیشنهادی از نماینده اتحادیه اروپا روی میز قرار دارد. دیپلمات ارشد اروپایی اعلام کرد که ایران از محتوای پیش‌نویس تهیه شده راضی است. در شرایط فعلی بازار ارز نیز در حالت آماده‌باش قرار دارد و گوش به زنگ اخبار برجامی است. باید دید در ادامه، معاملات به چه سمتی می‌رود.


توافق هسته‌ای از همیشه در دسترس‌تر است
همه چیز برای تعیین تکلیف مذاکرات هسته‌ای آماده است و تیم اروپایی از ایران خواسته همین الان تصمیم بگیرد که به توافق هسته‌ای بر می‌گردد یا نه. پیش‌بینی آینده پرونده هسته‌ای برای بازارها دشوار شده است؛ هرچند که خبر آغاز مجدد مذاکرات هسته‌ای ، قیمت دلار را یک روزه 600 تومان ارزان کرد اما اخباری که از وین می‌رسد متناقض است. برخی از آنها می‌گویند توافق هسته‌ای ظرف چند روز آینده امضا می‌شود و قیمت دلار ناگهان می‌ریزد. برخی دیگر می‌گویند مشکلات اساسی و اختلاف‌های ایران و آمریکا به قوت خود باقی‌مانده و احتمال رسیدن به توافق کم است. برای همین می‌توان گفت بازار ارز کاملا محتاط شده و قدم‌های خود را با احتیاط برمی‌دارد؛ به خصوص که بازار در برابر کاهش قیمت، مقاومت می‌کند.
برخی از منابع آگاه می‌گویند احتمالا نتیجه این دور از مذاکرات همین هفته مشخص می‌شود و باید منتظر نوسان قابل توجهی بود. چراکه به گفته کارشناسان اگر توافق شود، دلار قطعا ارزان می‌شود. برخی از کارشناسان از کاهش قیمت دلار و رسیدن آن به 28 هزار تومان خبر می‌دهند اما می‌گویند دلار از این ارزانتر نمی‌شود.


قیمت دلار تا پایان سال به چه قیمتی می‌رسد؟
جواد فلاحیان، کارشناس بازارهای مالی پیرامون نتیجه مذاکرات هسته‌ای بر بازارها اظهار کرد: در صورت احیای برجام، بازارهای مالی موقتا کاهشی می‌شوند اما در صورت شکست مذاکرات، احتمالا فنر قیمتی آنها شکسته خواهد شد. آینده بازارهای مالی به اخبار برجامی و تاثیر شاخص‌های بنیادین اقتصاد کلان بستگی دارد که دومی سیگنال صعودی را ارسال می‌کند.
مجتبی دیبا دیگر کارشناس بازارهای مالی نیز معتقد است: با توجه به سیاست‌های کلی کشور مبنی بر چرخش پول کم در بازارها، انتظار بالا رفتن قیمت دلار از 33 هزار تومان را نمی‌توان داشت اما احتمال کاهش قیمت دلار به کمتر از 31 هزار تومان در بازار وجود دارد. رشد قیمت دلار در ماه‌های گذشته به دلیل انباشت تقاضا بود و به دلیل این انباشت تقاضا، پیش‌بینی می‌شود نوسان قیمت دلار تا پایان سال بین 30 تا 33 هزار تومان باشد.

 

منابع
اقتصادنیوز
خبرآنلاین

جهت مطالعه این تحلیل وارد شوید