بیشترین بازدهی سال ۱۴۰۲ از آن بورس خواهد بود؟

بازده

پیش بینی بورس
تاریخ ۳۰ فروردین ۱۴۰۲

بورس تهران که از اسفند ماه گذشته در ریل صعودی قرار گرفته بود، این روزها تمایلی برای توقف ندارد و هر روزه سقف‌های جدیدی را به ثبت می‌رساند. شاخص کل در نمایی بلندمدت در حرکت به سمت سقف کانال صعودی قرار دارد. حال برای اهالی بازار این مسئله مطرح است که آیا رشدهای چند برابری بورس تکرار می‌شود یا خیر؟


بیشترین بازدهی سال ۱۴۰۲ از آن بورس خواهد بود؟

فارغ از رشدی که بورس تهران از ابتدای اسفند ماه سال گذشته آغاز کرد، بازدهی شاخص کل بورس از شروع سال جدید تا آخرین هفته فروردین ماه نزدیک به ۱۶ درصد بود. کسب سودهای قابل توجه در بسیاری از سهام موجب می‌شود که بسیاری از سهامداران کوتاه مدتی اکنون به فکر شناسایی سود باشند و حتی سرمایه خود را بین گروه‌های مختلف به چرخش درآورند. این اتفاقی است که در روزهای آتی می‌توان انتظار داشت و شاهد عرضه در بازار بود؛ هرچند این شرایط موقتی است و پس از یک اصلاح کوتاه مدت، با ورود پول تازه نفس به بازار منجر به از سرگیری روند صعودی بازار می‌شود.

تفاوت بورس امسال با سال ۹۹ این است که شاهد حرکت یکدست نمادها با یکدیگر نیستیم و هر سهم با توجه به شرایط مختص به خود با قدرت خریداران یا فروشندگان مواجه خواهد شد. اگرچه فعلاً شرایط کلی بازار مثبت ارزیابی می‌شود و نگرانی خاصی بابت احتمال کاهش قیمت‌های شدید وجود ندارد اما باید این نکته را مدنظر قرار داد که خرید هر سهامی مناسب نیست. 


دوران ریزش‌های بورس به پایان رسیده است

بازار سرمایه در حال حاضر از منظر تکنیکالی وضعیت مناسبی دارد؛ اکثر گروه‌ها در مسیر صعودی خود هستند و می‌توانند به اهداف بالاتری دست پیدا کنند. هر چند نمودارهای برخی صنایع به مقاومت‌هایی رسیده‌اند اما نهایتاً می‌تواند منجر به اصلاحی کوتاه‌مدت شود و سپس مسیر مساعدی برای تداوم صعود را هموار کند.

روند بورس از ماه فروردین به شکل کاملی تغییر فاز داده است و اکنون در مسیری صعودی حرکت می‌کند که این موضوع می‌تواند مانع از اصلاح‌های عمیق شده و افزایش قیمت‌ها را به همراه داشته باشد. هیچ روندی در بازار مالی برای همیشه مثبت نخواهند ماند و قطعاً در ادامه مسیر اصلاحاتی را خواهد داشت که البته تشخیص زمان دقیق این اصلاح کار بسیار دشواری است اما می‌توان با احتمال بالایی امید داشت که اصلاحات تنها در حد چند روز کوتاه باشد.

مطابق شکل زیر، شاخص کل در نمایی بلندمدت در کانال صعودی قرار دارد که در هر حرکت صعودی که آغاز شده، رشد چند برابری را طی چند سال تجربه کرده است. حال باید دید این اتفاق مجدداً رخ خواهد داد یا نه؟

تحلیل تکنیکال شاخص کل