خودروی ارزان با دستور رئیسی تولید نمی‌شود

شش ماه پیش بود که رئیسی پس از بازدید سرزده از کارخانه ایران‌خودرو فرامین هشت‌گانه خود را برای خودروسازان کشور بیان کرد. تولید خودروی ارزان یکی از فرامین هشتگانه رییس جمهور است. این در حالیست که کارشناسان معتقدند دستور ابراهیم رییسی برای تولید خودروی اقتصادی باید با شرایط حاکم بر شرکت‌های خودروساز همخوان باشد و نمی توان به صرف یک دستور شرکت‌های خودروساز را مجبور به تولید محصول اقتصادی و ارزان کرد.


واردات تاثیری در قیمت خودرو دارد؟
امیرحسن کاکایی، کارشناس صنعت خودرو
در رابطه با واردات خودرو که قرار است از آذر ماه سال جاری اجرایی شود، می‌گوید: با آزاد شدن واردات خودرو قیمت‌ خودروهای خارجی موجود در بازار چندان کاهشی نمی‌شود؛ زیرا قرار است خودروهای کمتر از ۲۰ هزار یورو وارد شود. در حالی که برخی از خودروهای خارجی مثل توسان یا سانتافه بیشتر از ۲۰ هزار یورو قیمت دارند و جایگزینی در بازار ندارند.

اما فیروز نادری، نظر متفاوتی در این رابطه دارد، او می‌گوید: اگر واردات آزاد شود، خودروهای داخلی نیز با کاهش قیمت همراه می‌شوند، اما بعید است که خودروهای خارجی امسال وارد کشور شوند. مردم نباید منتظر واردات خودرو به کشور باشند. این اخبار به عنوان آسپرین برای بازارها منتشر می‌شود و تنها جنبه خبردرمانی را دارند. زمانی هم که واردات آزاد بود، خودروهای وارداتی تنها به میزان پنج درصد تولید داخل وارد می‌شد. اکنون نیز که شش ماه نخست بازار گذشت و خبری از این طرح نشد، به نظر نمی‌رسد در شش ماه دوم سال نیز خبری از عملی شدن این طرح شود.
تاریخ 25 شهریور 1401
جهت مطالعه این تحلیل وارد شوید