آیا احیای برجام به اقتصاد ایران کمک می‌کند؟

 

اقتصاد ایران با وجود برجام رونق می‌گیرد؟
تاریخ تحریر 18 تیر 1401
به سرانجام رسیدن یا شکست مذاکرات هسته‌ای، امروزه به یکی از بزرگ‌ترین ابهامات و ریسک‌های اقتصاد ایران تبدیل شده است. اینکه گفته می‌شود ما اقتصاد کشور را به برجام گره نمی‌زنیم، سیاست غیرواقعی و شعاری است؛ زیرا ما چه بخواهیم و چه نخواهیم اقتصاد کشور به برجام و رفع تحریم‌ها گره خورده است. در مقاله زیر به بررسی این می‌پردازیم که با موفقیت در برجام سرنوشت اقتصاد کشور به کدام سمت و سو می‌رود.


اقتصاد پس از برجام به حالت عادی برمی‌گردد
بهاء الدین حسینی هاشمی کارشناس مسائل پولی و بانکی در اقتصاد به توصیف ایران پس از موفقیت در برجام پرداخت. هاشمی در ابتدا به چند نمونه از آثار مثبت توافق بر شرایط اقتصادی اشاره کرد و گفت: اول اینکه در صورت توافق منابع ارزی ایران در کشورهای خارجی  آزاد خواهد شد. معمولا دولت‌ها معادل ریالی این ارزهای بلوکه شده را از بانک مرکزی دریافت می‌کنند. این ارزها در حساب بانک مرکزی ثبت می‌شوند، اما قابلیت برداشت ندارند. با آزاد شدن این پول‌ها، منابع در اختیار بانک مرکزی قرار گرفته و سبب تقویت پول ملی خواهد شد. زیرا می‌توان از آن در چرخه اقتصادی بهره برد. وی افزود: به علاوه در صورت انجام توافق ما می‌توانیم درآمد حاصل از صادرات نفت را برای واردات کالا یا انجام عملیات بازرگانی بین‌الملل به کار بگیریم.
مهم‌ترین اثر توافق برداشته شدن تحریم‌های بانکی است؛ در این صورت ما می‌توانیم بیش از 40 یا 50 میلیارد دلار اعتبار بین‌المللی دریافت کنیم که کمک بزرگی به بهبود تجارت داخلی و خارجی می‌باشد. در نهایت اقتصاد ایران از نظر گردش پولی به حالت طبیعی باز می‌گردد و سهولت حمل‌ونقل‌های دریایی و زمینی، در کنار موارد ذکر شده، می‌تواند باعث رونق خوبی در کشور شود.


اقتصاد ایران می تواند به نرخ رشد پایدار دست یابد؟
کارآمدترین راه برای بهبود اقتصادی بازگشت به برجام است. با این حال ، لغو احتمالی تحریم ها باید با سیاست های عاقلانه همراه باشد تا بتواند اقتصاد را به شکل متوازن توسعه دهد. برخی از این وجوه باید برای رفع کسری بودجه و برخی برای انجام سرمایه گذاری های زیربنایی مورد نیاز استفاده شود.
در تصویر زیر نرخ تورم بر اساس 3 سناریو موجود در اقتصاد تا سال 2025 پیش‌بینی شده است. در سناریو اول که تحریم ها برداشته شوند ، اقتصاد ایران می تواند به نرخ رشد پایدار 5-7 درصد دست یابد. سناریو دوم دست‌یابی به یک توافق حداقلی است مبنی بر این که ایران طبق برجام غنی‌سازی 20 درصد و 60 درصد را متوقف و به غنی‌سازی زیر 5 درصد برگردد؛ همچنین پروتکل الحاقی را اجرا کند. آمریکا نیز متقابلا تحریم‌ها علیه صادرات نفت و موسسات بانکی و مالی ایران شامل بانک مرکزی را لغو کند. سناریو سوم هم عدم رفع تحریم ها و تداوم شرایط موجود خواهد بود .

پیش‌بینی نرخ تورم  


کاهش 50 درصدی نرخ تورم رخ خواهد داد؟
حسینی هاشمی در پایان خاطرنشان کرد: تقریبا نیمی از تورم ما، آثار حاصل از انتظارات تورمی در آینده است. این اتفاق افزایش تقاضا و در نتیجه افزایش قیمت ارز، طلا و کالاها را در پی دارد. قطعا شکل‌گیری توافق می‌تواند این بخش انتظاری را از بین ببرد. در این صورت انتظار می‌رود نرخ تورم بیش از 50 درصد کاهش یابد.

 


منابع
فارس‌نیوز
تجارت‌نیوز

 

جهت مطالعه این تحلیل وارد شوید