دلار سقف سال 99 را می‌شکند؟

آینده دلار چه می‌شود؟

تاریخ تحریر 31 اردیبهشت 1401
بازار ارز مدتی است که به دلیل اخبار ضد و نقیضی که از مذاکرات وین به گوش می‌رسد، دچار فاز صعودی شده است؛ حال باید منتظر ماند که در صورت احیای برجام و یا تداوم تحریم‌ها دولت چه اقداماتی انجام می‌دهد.


توافق در دسترس است

دور هشتم مذاکرات رفع تحریم‌ها که از ششم دی‌ماه سال گذشته آغاز شده بود، از 20 اسفند 1400 به پیشنهاد مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا وارد یک دوره تنفس شد. در نتیجه، مذاکره‌کنندگان برای مشورت‌های سیاسی به کشورهای خود بازگشته‌اند. این در حالی است که قیمت دلار از اخبار مربوط به این مذاکرات تاثیر می‌گیرد. آمریکا مدعی است اگر ایران خواهان لغو تحریم‌ها فراتر از توافق هسته‌ای 2015 است، باید به نگرانی‌های آمریکا فراتر از برجام رسیدگی کند. امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران می گوید: توافق خوب و قابل اتکا در دسترس است اگر آمریکا تصمیم سیاسی خود را گرفته و به تعهداتش پایبند باشد.


با فرض توافق دلار زیر 25 هزار تومان نخواهد آمد

علی طباطبایی، کارشناس بازارهای مالی بیان کرد: قیمت دلار تا دو ماه آینده به موضوع برجام بستگی دارد. من فکر نمی‌کنم اگر توافق صورت بگیرد دلار حد فاصل بین 25 تا 28 هزار تومان را از دست بدهد. اما اگر توافق اتفاق نیفتد، احتمال دارد که قیمت دلار دچار نوسان شود مگر اینکه دولت بتواند با برخی از اقدامات و اصلاحات این روند را مهار کند. احتمال توافق بالا است، اما تکلیف آن در تیر ماه مشخص می‌شود.


نمودار قیمت دلار روند را چگونه پیش‌بینی می‌کند؟
در ادامه روند صعودی که از مدتی پیش آغاز شده، قیمت پس از رشد تا محدوده 30800 تومان و نزدیک شدن به سقف سال 1400 در محدوده 31170 تومان، در فاز اصلاحی در بازه 30000 – 30800 تومان قرار گرفته است. با توجه به تندتر شدن ریتم صعود و تغییر شیب در صعود، احتمال اول، ادامه صعود برای شکست مقاومت سقف ذکر شده، پس از اصلاح زمانی و قیمتی می‌باشد.

تحلیل تکنیکال دلار


 

 

منابع
تجارت‌نیوز

همفکران

جهت مطالعه این تحلیل وارد شوید