خرید طلا سرمایه‌گذاری مناسبی برای سال جاری خواهد بود؟

بازده

پیش بینی طلا
تاریخ ۲۱ فروردین ۱۴۰۲

سال گذشته سالی پرنوسان برای طلا و سکه بود. سکه در اتفاقی بی‌سابقه به سقف ۳۶ میلیون تومان رسید و طلا هم از گرمی سه میلیون تومان برای مدت کوتاهی عبور کرد. اما با توجه به چشم‌انداز افزایشی تورم در سال ۱۴۰۲، چه مسیری در مقابل طلا قرار دارد؟


قیمت طلا در سال جاری صعودی خواهد بود

سال جاری انس جهانی صعودی خواهد بود؛ بحرانی که در اقتصاد غرب به‌ویژه در بانک‌ها شکل گرفته باعث شده است طلا سرمایه‌‌ای امن محسوب شود و در نتیجه سرمایه‌گذاران به خرید آن راغب شوند.

در بحث سیاست خارجی با فرض توافق اگر در زمینه واردات ارز اتفاق مثبتی بیفتد، شیب صعودی تورم ملایم‌تر می‌شود؛ ولی اگر در این حوزه در سه ماهه اول سال گشایشی صورت نگیرد دوباره افزایش قیمت بسیار شدید رخ می‌دهد و صعودی شارپی را شاهد خواهیم بود. روند صعودی این دو مؤلفه اثرگذار بر قیمت طلا بیانگر روند رو به رشد این فلز گرانبها در سال جدید خواهد بود.


تحلیل تکنیکال طلا ۱۸ عیار

مطابق تصویر زیر، طلا فراز و فرود ناشی از هیجانات بازار، مجدداً توانست خط روند نزولی خود را بشکند. نفوذ دوباره قیمت به زیر این سطح خبر از احتمال ادامه اصلاح می‌دهد.
در صورت ادامه‌دار بودن روند نزولی، ناحیه حمایتی ۱.۹ تا ۲ میلیون تومان محدوده معتبر و قوی محسوب می‌شود که بعید به نظر می‌رسد طلا در سال جاری در زیر این ناحیه بماند.

چارت طلا ۱۸ عیار