چرا قیمت دلار مجدداً صعودی شد؟

دلار چرا صعودی شد؟
تاریخ تحریر 12 شهریور 1401
در حالی که یک مقام آمریکایی در واکنش به جوابیه ایران مدعی شد 
پاسخ ایران به پیشنهاد واشنگتن سازنده نبوده است؛ قیمت دلار امروز برای دومین بار طی دو هفته گذشته به مرز 30 هزار تومان نزدیک شد که می‌تواند بیانگر کمرنگ شدن خوشبینی‌ها به توافق باشد.


خریداران در بازار قوی ظاهر شدند
نوسانات دلار را می‌توان به بازی طناب‌کشی‌ای تشبیه کرد که گروهی معتقدند صعود قیمت رخ خواهد داد و طرف دیگر موافق افت دلار هستند. به نظر می‌رسد که افزایش خریدها توسط گروه اول است که این روزها موجب نوسانات صعودی دلار و بازگشت آن به مرز روانی 30 هزار تومان شده است. محمد اسلامی، رییس سازمان انرژی اتمی با تکذیب اینکه ایران سایت هسته‌ای معرفی نشده ندارد، اظهار کرد: سوالات آژانس قبل از بازگشت همه طرف‌ها به برجام باید حل و فصل شوند، در غیر این صورت روز باز اجرایی وجود نخواهد داشت؛ منظور از روز بازاجرا یکی از مراحل پس از احیای برجام است که در آن روز برجام به صورت اجرایی احیا خواهد شد. همه این بیانات موجب شد تا معامله‌گران بیشتری در موضع خریدار قرار بگیرند.


کشمکش دلار در محدوده 28 تا 30 هزار تومان
بازار ارز احتمالا تا انتشار جزییات بیشتر از وضعیت توافق برجام در محدوده بین 28 تا 30 هزار تومان به کار خود ادامه می‌دهد و  نوسانات جدی را تجربه نخواهد کرد مگر آنکه بیش از حد طولانی شدن انتظار، باعث افزایش خریدها و صعود دلار شود. معامله‌گران باید دقت داشته باشند اینکه طرفین مذاکره، خواستار تغییرات جزئی در متن نهایی توافق باشند طبیعی است. بنابراین، حتی در صورتی که پاسکاری نظرات بین تهران و واشنگتن درباره متن توافق یکی دو هفته‌ای طول بکشد هنوز احتمال توافق حداقل تا پیش از نشست بعدی شورای حکام و مجمع عمومی سازمان ملل وجود خواهد داشت. به عقیده عموم کارشناسان در صورت عدم احیای برجام، نشست بعدی شورای حکام که ماه آینده میلادی برگزار می‌شود، با قطعنامه‌ای تندتر همراه خواهد بود که ممکن است پرونده را به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع دهد.

روند قیمت دلار پس از مذاکرات

دلار نتیجه مذاکرات را چگونه پیش‌بینی می‌کند؟

ادعای کاخ سفید در رابطه با سازنده نبودن پاسخ اخیر ایران به آمریکا، به عقیده معامله‌گران ارز موجب رشد دوباره قیمت دلار شد. هر چند که چنین اظهاراتی می‌تواند بازی سیاسی برای مقصر جلوه دادن ایران در صورت عدم حصول توافق باشد و به طور کلی چنین اظهاراتی در زمانی که طرف‌ها در جنگ برای گرفتن حداکثر امتیازات از یکدیگرند غیرمنتظره نیست. از این رو، به نظر می‌رسد بازار ارز که سابقه خوبی در پیش‌بینی تحولات سیاسی دارد، فعلا بیش از حد به این گفته‌ها وزن نداده است. اما در صورتی که ارزیابی‌های منفی ادامه‌دار باشد و یا از سوی اتحادیه اروپا در قامت هماهنگ‌کننده مذاکرات هم‌ تایید شود، می‌توان انتظار افزایش خریدها در بازار ارز و بازگشت به سقف‌های پیشین را داشت.منبع 
اقتصاد نیوز
فردای اقتصاد

جهت مطالعه این تحلیل وارد شوید