روند صعودی آغاز شده بورس تا پایان سال ادامه خواهد داشت؟

بازده

پیش بینی بورس

تاریخ ۹ آذر ۱۴۰۱

بورس امروز در مسیر صعودی، در نهایت کار خود را با یک افزایش ۰.۲۲ درصدی به ثبت رساند و خود را به محدوده ۱.۴۲ میلیون واحدی که از منظر تکنیکالی عدد نسبتا مهمی محسوب می‌شود، نزدیک‌تر کرد. از سمت دیگر شاخص هم‌وزن نیز که روزهای بهتری را سپری می‌کند، با ثبت بازدهی مثبت ۰.۲۲ درصدی، نشان از معاملات بهتر در بخش کوچکترهای بورس داشت.


بازار سرمایه با
افزایش نرخ بهره از پا درمی‌آید

یکی از مهم‌ترین مسائلی که طی چند وقت اخیر از سمت کارشناسان بازار بسیار مورد نقد قرار می‌گرفت، افزایش شدید نرخ سررسید اوراق گام به بالای ۳۰ درصد و شکستن سقف ۴ساله میانگین نرخ بهره بدون ریسک بوده است که به گفته بسیاری می‌تواند باعث کاهش جذابیت سرمایه‌گذاری در بازار سهام و خروج پول از بازار شود. دولت با بالابردن نرخ بهره بدون ریسک و جذاب کردن بازار اوراق، از یک طرف بازار سرمایه را در حالت بلاتکلیفی قرار داده و از طرفی چشمک ریزی به نقدینگی های سرگردان جامعه می‌زند تا آنها را به سمت اوراق بکشاند و از افزایش فروش این اوراق درآمد بیشتری کسب کرده و امورات خود را بگذراند. این در حالی است که مسئولان دولتی همچنان بر طبل حمایت از بورس می کوبند و در ظاهر سنگ سهامداران را برسینه می‌زنند.


سناریوهای محتمل پیش‌رو بازار بورس کدامند؟

یکی از سناریوهایی که می‌تواند در حال حاضر محتمل باشد، نوسانگیری‌های روزانه از نمادها است که ریسک سرمایه‌گذاری را برای کسانی که تخصص کاملی در این مورد ندارند، سخت‌تر از قبل کند. این موضوع می‌تواند روند روزانه بازار را بسیار متزلزل کند و هر آن شاهد افزایش عرضه‌ها از سمت فروشندگان باشیم.

سناریوی دیگر اما احتمال افزایش اعتماد سرمایه‌گذاران در گروه‌های مختلف است. این سناریو در شرایط فعلی می‌تواند بهترین اتفاق برای بورس تهران باشد که به مرور به بهبود ارزش معاملات و بازگشت پول به بازار کمک بسیاری کند. با توجه به ثبات روندهای مثبت در طول هفته‌های گذشته و مسیر رو به رشد تقاضای معاملات، می‌توان انتظار داشت که این سناریوی به ادامه روند مثبت بورس در هفته‌های آتی منجر شود.


تکنیکال خبر از اصلاح بورس می‌دهد

شاخص کل بورس در نمودار تکنیکالی خود مسیر پرمانعی را در ادامه صعود خواهد داشت. پس از صعود پرشتاب بورس تهران و ثبت یک بازدهی ۱۵ درصدی برای نماگر اصلی بازار، بعید به نظر نمی‌رسد که بازار سهام برای مدت کوتاهی به استراحت نیاز داشته باشد و دوباره به مسیر صعودی خود بازگردد. همانطور که در اندیکاتورها نیز پیداست، می‌توان اندک اصلاحی را برای شاخص کل بورس در روزهای پیش رو متصور بود. در اندیکاتور RSI یک مقاومت داینامیک وجود دارد که با توجه به حضور در محدوده بالای مرز ۷۰، قدرت بیشتری نیز خواهد داشت و می‌تواند روند صعودی را متوقف کند.

تحلیل تکنیکال بورس

منبع 
همفکران
اسمارت بورس