آیا افزایش قیمت دلار ، خودرو را گران می‌کند؟

 

وضعیت خودرو به کدام سو می‌رود؟
تاریخ تحریر11 تیر 1401
مذاکرات برجام که در دوحه برگزار می‌شد، بدون نتیجه به پایان رسید؛ همین عامل
بازارها را به تکاپو واداشت تا جایی که قیمت دلار کاهش قیمت هفته گذشته را یک روزه جبران کرد. اما آیا این افزایش قیمت دلار می‌تواند بر بازار خودرو هم تاثیر بگذارد یا خیر.


واردات خودرو بر کاهش قیمت خودرو اثرگذار است؟
مدتی است که مسئله 
واردات خودرو مطرح است و دولت هم با آن موافقت کرده اما هنوز این وعده اجرایی نشده و مشخص نیست اولین گروه از خودروهای وارداتی چه زمانی به کشور وارد می‌شود. اما سوالی که وجود دارد این است که واردات می‌تواند قیمت‌ خودرو را کاهشی کند. برخی از کارشناسان می‌گویند بعید است دولت مجوز واردات تعداد بالای خودرو را بدهد. از طرفی دولت وعده واردات خودروی اقتصادی را داده و وزیر صمت گفته خودروی زیر 10 هزار دلار وارد می‌کند. اما بعید است که با تعرفه‌های وارداتی خودروهای اقتصادی وارد شود. علاوه بر این ، کارشناسان معتقدند واردات خودرو محدود است و تعادل را به بازار بر نمی‌گرداند پس نباید انتطار ریزش قیمت را داشت.


چشم‌انداز بازار خودرو امیدبخش نیست
علاوه بر واردات ، بخشی از تعادل بازار از طریق افزایش تولید ایجاد می‌شود. وزیر صمت سال گذشته وعده داده بود که تیراژ خودروی داخلی را 1.5 برابر می‌کند. اما اولین آمارهای منتشر شده از تولید خودروسازان نشان می‌دهد در فصل بهار نه تنها آمار تولید بالا نرفته که کاهش دو درصدی هم داشته است. این آمار در کنار بی‌نتیجه ماندن مذاکرات هسته‌ای در دوحه و تعداد خودروهای ناقص خودروسازان نشان می‌دهد چشم‌انداز بازار خودرو چندان امیدبخش نیست و انتظار ریزش قیمت را نمی‌توان داشت. اما فعلا انتظار واردات خودرو ، بازار را وارد دوره رکود کرده و بسیاری از دلالان از بازار خودرو خارج شده‌اند و تنها افرادی خودرو می‌خرند که یا مصرف‌کننده واقعی هستند و یا پولی دارند که نمی‌خواهند ارزش آن ‌از بین‌ برود.
در تصویر زیر لیستی از قیمت روز خودروهای داخلی نمایش داده شده است.

قیمت روز خودرو داخلی

بازار خودرو همچنان در رکود است
این هفته بازار با نوسان نرخ دلار روبرو بود، بطوریکه که دلار کاهش قابل توجهی را تجربه کرد و یک کانال پایین آمد، اما این افت قیمت به دلیل شکست مذاکرات برجام در دوحه چندان دوام نیاورد و قیمت مجددا افزایشی شد. اما با افزایشی شدن نرخ دلار قیمت خودرو در بازار چندان تغییر نکرد و این امر موجب شد تا بازار خودرو این هفته شکل منفی به خود گیرد.
کارشناسان معتقدند جو حاکم بر بازار خودرو یک جو کاملا رکودی است. قیمت خودروها در نوسان است و برخی کمی گرانتر و برخی کمی ارزانتر می‌شوند. اما معاملات بازار فعلا محدود است و معامله‌گران در حالت انتظار به سر می‌برند. فعالان بازار خودرو معتقدند در حال حاضر خریداران هم در انتظار نتایج نهایی مذاکرات هستند ، ‌به همین دلیل نظاره کردن را به ورود به آشفته بازار کنونی ترجیح می دهند. از سوی دیگر خبر اعلام شده مبنی بر اینکه آیین نامه  واردات خودرو در پیچ آخر قرار دارد موجب شده تا خریداران امیدوار به ورود خودروهای جدید باشند.

 

 



منابع
تجارت‌ نیوز
اقتصاد نیوز

جهت مطالعه این تحلیل وارد شوید